Ohlasy studentů

Náš zahradní kurz už má přes 3 500 spokojených studentů. Navštivte s námi některé z nich a podívejte se, jaké pokroky díky kurzu udělali. Chtěli jsme dát lidem do ruky nástroje, díky kterým si budou moci upravit své zahrady do podoby, ve které se jim bude skvěle žít. Máme obrovskou radost, že se nám naše plány plní!

Moc Vám všem děkujeme za báječné jaro s Flerou a tímto kurzem. Vytrhlo nás to z opravdu špatné nálady a nakonec na tohle jaro budeme vzpomínat jako na krásný tvůrčí a inspirativní čas. Za mne to byl ten nejkrásnější dárek, co pamatuji.

Majka S.

Pro mě je kurz od Flery požehnání a hlavně zábavou. Přišel v krásnou dobu, kdy naše zahrada volá po osázení, po dokončení cestiček, plotu detailů, které tu musíme dořešit. Už teď je pro mě moje zahrada oázou a potěšením. Místem, kde s chutí vysazuji květiny, keře a stromy! Tento kurz mi v tom pomáhá a vede mě, je pro mě inspirací, stejně jako zahrady a přístup ostatních kurzistů.

Kateřina S.

Díky kurzu a vaší práci jsem pochopila, že zahrada má být pro nás, že tam musí být vše co potřebujeme mít my a ne, to co je zrovna trendy. Znovu jsme objevily místa, která v době, kdy jsme pozemek kupovali, byla ta, na kterých nám bylo strašně dobře. Díky vám jsme začali ve své zahradě žít, máme jasnou představu o tom co chceme a co nechceme. Děkujeme. ❤

Veronika K.

Když jsme na kurz narazili, tak jsme byli v situaci, kdy jsme kolem našeho domu viděli brownfield, a potřebovali jsme si vůbec umět představit, jak by zahrada mohla vypadat. Kurz nám opravdu pomohl odpovědět na otázky, jak v naší zahradě chceme žít. Dodal nám sebevědomí, že i jako úplní začátečníci budeme schopní zahradu zvládnout sami.

Hanka a Milan

Už ani nevím, kdy naposledy jsem plnila nějaký domácí úkol. Dnes plním po dlouhé době úkol, který mi zadal Ferdinand a je to docela zábava. Kurz mi ušetřil spoustu energie, času i prostředků. Překypuje skvělými radami, nápady a je dotažen do posledního detailu. Těším se na všechny ty barvy a struktury, které mi budou v mé zahradě dělat díky Fleře společnost.

Radka K.

Splnil se mi sen o březovém háji… Ještě je před námi plno práce, ale aspoň máme trošku radosti na zahradě. Zasadila jsem tolik kytiček, že už je maluji i na hrnky.

Veronika K.

Konečně jsme se s manželem dostali k vysazení vytouženého březového hájku. Původně jsme chtěli 3 stromy, nakonec jsme jich vysadili 5, ale máme pocit, že ani to není konečné číslo. Radost jsme si udělali i jedním záhonem. Je to nádhera, jak se tu všechno zelená.

Anna Š.

Děkuji Flera, že jste ochotni sdílet s námi svoje znalosti a čas! Jste neuvěřitelní!

Kamila M.

Děkuji Ferdinandovi a celému kolektivu za milé povídání a možnosti přiučit se, jak věci dělat krásnější, smysluplnější a zároveň tak, aby nepůsobily nenuceně a fungovaly. I poskládání několika trvalek, stromů a detailů udělá nesmírnou radost, protože dostáváme rady, čeho se vyvarovat. Děkuji za krásnou práci, která povznáší a přetrvává.

Naďa M.

Po dvou kapitolách - půdorys se stávajícími prvky a DNA analýza. Díky Fleře za další vhled, se zahradou, kterou jsem posledních 7-8 let tvořila, je to těžké nahlížet na ni jinak. Zvláště, když pro mne je zahrada synonymem rostlin, staveb tam tolik nepotřebuji (kromě vytouženého altánku), odpočinkové lavice přidáváme teprve v posledních letech. Ohniště máme na dvoře u domu.

Lusikka

Kurz nám pomohol v čase covidu, bolo to také spestrenie. Dohodli sme sa na saune, ktorú sme predtým vôbec neplánovali, čo je super! Veľmi nám pomohla facebooková skupina, v ktorej je vela prínosových informácií.

Pavla D.

Zahrada, která spojuje

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

S prací atelieru Flera jsem se seznámila na návštěvě u mé kamarádky, která měla přenádhernou zahradu. Prozradila mi, že se inspiruje zejména z Ferdinandových knížek. Od té doby jsem poctivě zhlédla všechna videa Flera TV a přečetla obě knihy. Měla jsem tedy nějakou představu o tom, jak by naše zahrada měla vypadat. Kurz jsem dostala od manžela k narozeninám a během týdne, po jeho spuštění, jsem ho celý nadšeně absolvovala.

Co nám kurz přinesl?

Na začátku jsem si říkala, že už mám dost nastudováno a málo co mě překvapí, ale kurz byl pro mě skvělý v tom, že mi pomohl si z mých roztěkaných nápadů vytvořit jeden kompaktní celek. Velice příjemným překvapením v kurzu byly trvalky a nabídka jejich záhonů. Ze začátku jsem si vůbec nebyla jistá, jak všechny rostliny vysadit, aby měly nějaký tvar. Záhony jsem si objednala, vysadila a teď mi dělají radost každý den.

Před kurzem jsem si říkala, že je škoda, že nám nevyšel budget na to, abychom si mohli nechat zahradu navrhnout a zrealizovat profíky. Po kurzu si říkám: „Díky bohu, že to tak dopadlo.“ Sice si občas s manželem nevíme rady a některé věci 3x předěláváme. Ale to naše vymýšlení, sázení, předělávání nás hrozně baví. A člověk si uvědomí, že zahrada spojuje. Ne jen v ní být. Ale vytvářet ji.

Zahrada na Žatecku

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Do našeho domu jsme se přestěhovali minulý rok. Poté, co v interiéru proběhla rekonstrukce, byla zahrada ve zbědovaném stavu. Pomalu jsme začali přemýšlet, co s ní udělat. Pocházím z vesnice, kde byla zahrada spíše odkládací prostor + užitková zahrada, a to jsem věděla, že nechci. Tedy začínali jsme zcela bez zkušeností, z počátku jen podle obrázků z pinterestu. Postupně jsme zjistili, že moc nevíme, jak na to. Věděli jsme, co se nám líbí, ale nevěděli, jak to zakomponovat do naší malé zahrádky.

Při hledání informací k navrhování zahrad jsem narazila na knihy od Ferdinanda a postupně zhlédla snad všechna videa z Flera TV. Knihy jsou super, je tam mnoho inspirace, která nám pomohla k prvotním rozhodnutím, která by nás předtím nikdy nenapadla, např. na zahradu vysadit stromy. Původně jsem si myslela, že strom patří na velkou zahradu a ne na malou zahradu o 400 m2. Nicméně vše, co jsme realizovali podle knih, bylo takové chaotické, bez konceptu. Až letos v březnu se mi zobrazila reklama na kurz od Ferdinanda a v tu chvíli bylo rozhodnuto. To je přesně to, co potřebujeme. Ještě ten večer jsem se přihlásila a začala první kapitolou.

Co nám kurz přinesl?

Zásadní bod je ten, že i na malé zahradě s plochou 400 m2 lze realizovat skoro vše, co bychom si přáli. Máme zde v návrhu velkou terasu, ohniště, čítárnu, kůlnu, obrovský dřevník, garáž pro motorku, stání pro auto, malinké workoutové hřiště, venkovní sprchu pro osvěžení, 5 velkých záhonů na zeleninu a bylinky, kompostér, ovocné keře, několik stromů, 3 vodní prvky a hoooodně nádherných rozkvetlých trvalkových záhonů. Mimochodem ty bych nikdy sama nebyla schopna navrhnout a nyní už se nemohu dočkat, až je budu moci začít sázet. Než jsem poznala Ferdinandovo učení, tak jsem si myslela, že na takové zahradě budu moci mít jen terasu a trávník, že nic jiného se tam nemůže vejít.

Monika M., Měcholupy

Zahrada na jih od Prahy

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Koupě kurzu pro mne byla jasná věc. Styl Flera zahrad se mi moc líbí. Mám doma obě knihy: Žijte ve své zahradě a Zelené pokoje. Chtěla jsem jít ještě více do hloubky a učit se od těch nejlepších, a tohle byla skvělá příležitost.

Téma zahrad mne obrovsky baví a naplňuje. Byla jsem zvědavá, jak to ten Ferdinand dělá, že jeho zahrady jsou tak hezké a plné na pohled a přitom praktické. Těšila jsem se, že si osahám a ujasním, co vše obnáší vytvořit návrh zahrady. Pochopitelně jsem také očekávala, že kurz bude impulsem k dotažení naší vlastní již rostoucí zahrady, k jejímu posunutí na další úroveň.

Co nám kurz přinesl?

Překvapení pro mne byla část o kombinování materiálů v zahradě. Vůbec by mě před kurzem nenapadlo, že by se dal hezky a vtipně vyřešit vstup na náš pozemek. Cesta pro pěší se tu totiž kříží s vjezdem pro auta. Považovala jsem situaci za neřešitelnou. A právě kombinování různých materiálů mi nabídlo řešení, z kterého mám obrovskou radost.

Zásadní však je, že mám ucelený koncept celé naší zahrady. Nejsou to jen vize v mojí hlavě, ale je to na papíře. A to mi přináší ohromnou úlevu, jasnost, a tím i elán do realizace. Budování na základě jasného plánu je pro mě úplně nové, ale vše jde překvapivě snadno a rychle. A přitom pokračuji jen v tom, co nás naučil kurz. Plním drobné úkoly, jeden za druhým – bagr, štěrk, kompost, mulč. Mám z toho procesu obrovskou radost, protože se můj obrázek postupně mění v realitu.

Navíc jsem se ujistila, že pro navrhování zahrad mám obrovskou vášeň. Dává mi smysl a radost vnášet krásu, harmonii a udržitelnost do zahrad. Je to cesta, kterou se chci vydat. A absolvování tohoto kurzu byl skvělý začátek.

Petra P., Halouny

Babičkovská venkovská zahrada

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Koupili jsme „ráj na zemi“. Dům je v rodné vsi, kam rádi jezdíme za rodinou, a nechtělo se nám být stále na návštěvě a také jsme hledali něco, kam se časem odsunout z Prahy, a nechtěli jsme satelit. Rekonstrukce domu nás teprve čeká. Zahrada byla po obvodu plná starých bezů z náletů a kromě jedné lísky ve středu zahrady prakticky nic.

Naše představa je venkovská babičkovská zahrada, která bude nabízet jak hospodářskou část, tak místa pro relax, osvěžení a setkávání s přáteli i rodinou. Dům stylově přiblížit (v rámci možností) do období první republiky, kdy byl postaven.

Co nám kurz přinesl?

Určitou představu jsme měli a naše očekávání od kurzu bylo splněno. Potřebovali jsme některé věci doladit a promyslet jejich podobu a realizaci. Hodně nápadů také bylo doplněno, zejména vodní prvky.
Kurz určitě nadchl všechny včetně nás. Schválně jsem jej nedojela do konce, protože se s ním nechci rozloučit :))). Chci si vše ještě jednou projít, některé věci nám do sebe zapadly až u posledních dílů. Návrh nemáme ještě 100% finální, ale moc jej již měnit dispozičně asi nebudeme.

Majka S.

Zahrada ve druhém patře

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Letos začneme stavět baráček, který bude přilepený na náš současný (mamčin) dům. A abychom prošli na naší současnou zahradu, koupili jsme od sousedů pruh (cca 215 M2) zahrady se dvěma vzrostlými akáty, kterou se nyní snažím vytvořit k naší spokojenosti. Naše zahrada je až v úrovni druhého patra domu, bez přístupové cesty (pouze budoucí schody ze silnice a nebo skrze budoucí francouzské okno v obýváku), proto musíme všechny úpravy dělat ručně – naštěstí je manžel silák.

V současné době se chystáme na plot, ohniště, dřevník a paraván z dřeva a také výrobu dřevěné zástěny místo provizorního bambusu. Také pořád buduji skalku a čerpám inspiraci z trvalek z kurzu. Bydlíme na vesnici, proto venkovská zahrada, ale s moderními prvky.

Co nám kurz přinesl?

Moje očekávání od kurzu bylo veliké a bylo předčeno! Líbí se mi celkový koncept, domácí úkoly a poznámky, výběr obrázků a velmi oceňuji objednání trvalkových záhonů. Už se nemůžu dočkat, až budu mít knihu z kurzu, ale ještě si nechávám prostor pro přemýšlení, třeba mě ještě napadne nějaká vychytávka. Celý kurz si chci projít ještě jednou. 

Nikola P.

Zahrada pod 500 m²

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Záhradu sme zakladali s manželom pred 19 rokmi. Bol to len dlhý slíž zaburinenej pôdy vo svahu, v staršej zástavbe rodinných domov na vidieku. Za záhradou je lúka, ktorú ale kvôli zvažovaniu sa svahu takmer nevidíme, a za ňou stojí diaľnica. Prvé roky sme mali iné priority ako budovanie záhrady, najprv sme teda upravili len bezprostredné okolie domu a predzáhradku. So zvyškom záhrady sme si nevedeli sami poradiť, vyhľadali sme preto aj profesionálnu záhradnú architektku. Ale naše potreby, osobný štýl a hlavne štýl domu a lokality nebol úplne v súlade s návrhom, k akému sa záhradná architekta dopracovala, preto sme z jej návrhu uviedli do života len časť – vyvýšené záhony s terasou pri dome.

Zvyšok záhrady sme ponechali veľmi jednoduchý a menil sa s tým, ako deti rástli – hojdačku a pieskovisko nahradila trampolína a basketbalový kôš, vysadili sme stromy na okraji, ale stále to nebolo ono. Myšlienka spraviť v záhrade vo svahu lúku, ktorá nadviaže na okolitú krajinu, a mini – lesík na odclonenie diaľnice, sa čiastočne podarila, ale záhrada bola stále nejaká holá, nudná, nemala zákutia a neposkytovala dostatočné súkromie.
Hľadala som inšpiráciu na internete, v iných záhradách, v časopisoch, knihách. Narazila som na Ateliér Flera a Ferdinandove knihy a videá o záhradách a informáciu o tom, že bude spúšťať online kurz. Vedela som, že to je presne to, čo hľadám: koncepcia záhrady pre rodinu, ktorá bude praktická a krásna zároveň.

Co nám kurz přinesl?

Od manžela som dostala ako darček kurz, ktorý ma úplne pohltil. Presne splnil to, čo sľuboval: previedol ma krokmi, pomocou ktorých som naplánovala koncepciu šitú na mieru našej záhrade a potrebám našej rodiny (konečne!). A koncepciu som aj dotiahla do detailov – zatiaľ len na papieri, ale prvé kroky sme s manželom už spravili aj s rýľom a lopatou v rukách.
Prišla som na to, že náš prvotný koncept bol správny, ale chýbal mu tretí rozmer – viac stromov. Tých sme sa zo začiatku obávali, lebo záhrada nie je veľká (480 m2) a mysleli sme si, že stromy inde ako po okraji záhrady by ju príliš zatienili. Ale po vzhliadnutí fotiek a videí z podobne veľkých záhrad jednak z kurzu a jednak z FB skupiny pre účastníkov kurzu sme sa presvedčili, že stromy môžu našej záhrade len pomôcť. Prvé 3 sú už zasadené, ďalšie prídu na rad čoskoro a tešíme sa, keď podrastú a zmohutnejú a vytvoria pocit, aký môže mať človek len v starších záhradách.

To, o čom som si myslela, že bude pre mňa najťažšie, mi šlo celkom rýchlo – koncepcia. A to vďaka tomu, že v kurze Ferdinand presne vysvetľuje, ako rozmýšľa on pri budovaní koncepcie záhrad. Ťažšie už pre mňa bolo vybrať správne rastliny – možností je nepreberné množstvo a ťažko sa mi hlavne tvorí osadenie záhonov pod stromy, ktoré sú teraz ešte malé, ale časom sa podmienky pod nimi zmenia. Najťažší bol výber stromov, lebo môžem len odhadovať, do akej šírky a výšky dorastú práve v našej záhrade, pri daných podmienkach. Ale ako vraví Ferdinand, záhrada je mäkká architektúra a veci sa dajú meniť. Preto do toho idem s nadšením a radosťou, aj keď to možno nebude v každom kúte a mieste hneď ideálne. Ale bude to domov, ktorý sa našej rodine bude stále prispôsobovať. A na to sa veľmi teším.

Dana S.