Ohlasy studentů

Náš plánovací kurz Žijte ve své zahradě už má přes 10 000 spokojených studentů. Navštivte s námi některé z nich a podívejte se, jaké pokroky díky kurzu udělali. Chtěli jsme dát lidem do ruky nástroje, díky kterým si budou moci upravit své zahrady do podoby, ve které se jim bude skvěle žít. Máme obrovskou radost, že se nám naše plány plní!

Dobrý den, chtěli bychom Vám poděkovat za Ferdinanda, skvělé inspirace, video návody, kurzy, ploty, krychle k ohništi, jak zkultivovat půdu. Zahradu jsme dělali od listopadu 2021 sami od píky a teď z ní máme velkou radost. Prostě žijeme ve své zahradě! Děkujeme, že děláte, co děláte a přinášíte lidem jiný pohled na svou zahradu.

Martin S.

S manželem jsme díky kurzu pomalu začali zahradu přetvářet. Jsme oba psychoterapeuti a tak je zahrada pro nás takovou terapií, kde posílíme tělo, uvolníme mysl a nasytíme smysly. Kurz je dobře strukturovaný, zábavný a praktický. Navíc oceňuji to zázemí s různými přídavky a novinkami. A v neposlední řadě mě moc baví neskutečná podpora a inspirace v FB skupině.

Iva A.

Po kurze som:

Šťastná, že celkom veľká časť záhrady ešte nebola dokončená a ja sa tak môžem realizovať.
Odvážna - Idem práve vysádzať svoj návrh záhona pod okná domu, kde je teraz tráva.
Rozhodnejšia - Spoznám štýl svojej záhrady, viem pomenovať a vysvetliť, prečo niektoré veci chcem a ako ich chcem. A viem kam smerujem.

Marcela D.

Moc Vám všem děkujeme za báječné jaro s Flerou a tímto kurzem. Vytrhlo nás to z opravdu špatné nálady a nakonec na tohle jaro budeme vzpomínat jako na krásný tvůrčí a inspirativní čas. Za mne to byl ten nejkrásnější dárek, co pamatuji.

Majka S.

Pro mě je kurz od Flery požehnání a hlavně zábavou. Přišel v krásnou dobu, kdy naše zahrada volá po osázení, po dokončení cestiček, plotu detailů, které tu musíme dořešit. Už teď je pro mě moje zahrada oázou a potěšením. Místem, kde s chutí vysazuji květiny, keře a stromy! Tento kurz mi v tom pomáhá a vede mě, je pro mě inspirací, stejně jako zahrady a přístup ostatních kurzistů.

Kateřina S.

Díky kurzu a vaší práci jsem pochopila, že zahrada má být pro nás, že tam musí být vše co potřebujeme mít my a ne, to co je zrovna trendy. Znovu jsme objevily místa, která v době, kdy jsme pozemek kupovali, byla ta, na kterých nám bylo strašně dobře. Díky vám jsme začali ve své zahradě žít, máme jasnou představu o tom co chceme a co nechceme. Děkujeme. ❤

Veronika K.

Když jsme na kurz narazili, tak jsme byli v situaci, kdy jsme kolem našeho domu viděli brownfield, a potřebovali jsme si vůbec umět představit, jak by zahrada mohla vypadat. Kurz nám opravdu pomohl odpovědět na otázky, jak v naší zahradě chceme žít. Dodal nám sebevědomí, že i jako úplní začátečníci budeme schopní zahradu zvládnout sami.

Hanka a Milan

Už ani nevím, kdy naposledy jsem plnila nějaký domácí úkol. Dnes plním po dlouhé době úkol, který mi zadal Ferdinand a je to docela zábava. Kurz mi ušetřil spoustu energie, času i prostředků. Překypuje skvělými radami, nápady a je dotažen do posledního detailu. Těším se na všechny ty barvy a struktury, které mi budou v mé zahradě dělat díky Fleře společnost.

Radka K.

Splnil se mi sen o březovém háji… Ještě je před námi plno práce, ale aspoň máme trošku radosti na zahradě. Zasadila jsem tolik kytiček, že už je maluji i na hrnky.

Veronika K.

Konečně jsme se s manželem dostali k vysazení vytouženého březového hájku. Původně jsme chtěli 3 stromy, nakonec jsme jich vysadili 5, ale máme pocit, že ani to není konečné číslo. Radost jsme si udělali i jedním záhonem. Je to nádhera, jak se tu všechno zelená.

Anna Š.

Děkuji Flera, že jste ochotni sdílet s námi svoje znalosti a čas! Jste neuvěřitelní!

Kamila M.

Děkuji Ferdinandovi a celému kolektivu za milé povídání a možnosti přiučit se, jak věci dělat krásnější, smysluplnější a zároveň tak, aby nepůsobily nenuceně a fungovaly. I poskládání několika trvalek, stromů a detailů udělá nesmírnou radost, protože dostáváme rady, čeho se vyvarovat. Děkuji za krásnou práci, která povznáší a přetrvává.

Naďa M.

Po dvou kapitolách - půdorys se stávajícími prvky a DNA analýza. Díky Fleře za další vhled, se zahradou, kterou jsem posledních 7-8 let tvořila, je to těžké nahlížet na ni jinak. Zvláště, když pro mne je zahrada synonymem rostlin, staveb tam tolik nepotřebuji (kromě vytouženého altánku), odpočinkové lavice přidáváme teprve v posledních letech. Ohniště máme na dvoře u domu.

Lusikka

Kurz nám pomohol v čase covidu, bolo to také spestrenie. Dohodli sme sa na saune, ktorú sme predtým vôbec neplánovali, čo je super! Veľmi nám pomohla facebooková skupina, v ktorej je vela prínosových informácií.

Pavla D.

Zahrada plná zážitků pro celou rodinu

Proč jsme se přihlásili do kurzu?

Měla jsem od Ferdinanda koupené už dvě knížky a na základě té jedné knížky jsem si zpracovala plán zahrady, ale pořád jsem byla zaseknutá na trvalkách. Neměla jsem hotový trvalkový záhony a taky mě lákala ta facebooková skupina studentů, kde si mohou studenti radit, takže jsem váhala prvních pár měsíců, zda kurz potřebuji, když už mám hotový plán podle knížek. Ale nakonec jsem se pro něj rozhodla a měla jsem z toho hroznou radost. Opravdu jsem ho využila, prošla jsem všechny lekce a hlavně jsem se naučila pracovat s trvalkami.

Co nám kurz přinesl?

Mysleli jsme si s manželem, že už máme v zahradě vymyšlené všechno, ale kurz nás přesvědčil o tom, že chceme dostat do zahrady více zážitků. Ferdinand v lekci nazvané Wishlist zmiňuje saunu a manžel se do toho nadchl. Vytvořili jsme přípravu na saunu na místě, kde je momentálně trampolína. Tu za pár let už potřebovat nebudeme a sauna přijde vhod. Nadchla mě i myšlenka toho, že i do menší zahrady mohu sázet stromy. Já bych si nedovolila strom nebo keř blízko k terase a celkově jsem na základě kurzu přidala vysoké stromy i ovocné stromy. Kurzem vás vede krok za krokem a v jednotlivých lekcích se postupně věnuje úplně všemu, proto si myslím, že ho zvládne každý.

 

Zahrada svépomocí od píky

Proč jsme se přihlásili do kurzu?

Dva roky zpátky jsme si koupili dům. Postavený měl být až za rok, tak jsem chtěl ten čas využít na přípravu, jak zařídíme dům, co koupíme a hlavně jak bude vypadat naše zahrada. Koukal jsem na Flera TV, Ferdinandovy zahrady a postupně si v hlavě utvářel představy. Mezitím se blížily Vánoce a manželka to měla tím pádem krásně jednoduché. Ježíšek mi přinesl poukaz s kurzem. A bylo vymalováno.

Co nám kurz přinesl?

Kurz mi přinesl hodně poznatků o jednotlivých krocích, které jsem měl sice v hlavě, viděl jsem je na videích, ale v praktickém měřítku jsem potřeboval trochu více know-how, abych to udělal správně a plnilo to funkci, kterou má. I díky kurzu jsem se více zamyslel nad materiály, troufnul si na terasu, s tátou na pásovinu, no hlavně jsem nám vytvořil zahradu, ve které máme další pokojíčky a pokaždé se těšíme domů.
Všude kam teď chodím, tak se s lidmi o zahradách bavím, hodně dělám osvětu ohništi, protože to do zahrady patří. Už jsem pár kamarádů naverboval do ohnišťového klubu.
Soused vedle se nastěhoval ve stejném období jako my a o zahradě měl jasno. Trávník, po stranách túje a trampolína. Poslal jsem mu link na Flera TV a hned v ten večer doma s manželkou zkoukli 10 videí. Na druhý den začal kreslit první návrhy a dnes už taky žijí ve své zahradě.

Martin a Radka

Kvetoucí zahrada u modrého domu

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

První setkání s Ferdinandem na internetu pro nás bylo osudové. Hned se nám zalíbil jeho zahradní styl, ale také jakási lehkost a radost, s jakou své rady a doporučení prezentuje. Pochopili jsme, že naše „hotová“ zahrada na někoho takového čeká. Chvíli jsme zvažovali, že si od Fléry necháme udělat individuální návrh zahrady. To jsme z finančních důvodů zamítli a místo toho koupili kurz. A byla to ta nejlepší investice, díky které jsme získali spoustu zábavy a vědomostí. Rozhodnutí k nezaplacení!

Co nám kurz přinesl?

Kurz nám přinesl společně strávené rodinné večery nad návrhem zahrady, spoustu práce při realizaci, ale hlavně vášeň, radost a vděk, že můžeme být součástí tohoto kouzelného prostoru v každém ročním období a za každého počasí.

Michaela M.

PS: Michaela minulý rok přihlásila fotky své zahrady do soutěže Zahrada roku 2023 na portálu iDNES a získala 1. místo! Podívejte se na celý příběh její zahrady zde.

Zahrada na Žatecku

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Do našeho domu jsme se přestěhovali minulý rok. Poté, co v interiéru proběhla rekonstrukce, byla zahrada ve zbědovaném stavu. Pomalu jsme začali přemýšlet, co s ní udělat. Pocházím z vesnice, kde byla zahrada spíše odkládací prostor + užitková zahrada, a to jsem věděla, že nechci. Tedy začínali jsme zcela bez zkušeností, z počátku jen podle obrázků z pinterestu. Postupně jsme zjistili, že moc nevíme, jak na to. Věděli jsme, co se nám líbí, ale nevěděli, jak to zakomponovat do naší malé zahrádky.

Při hledání informací k navrhování zahrad jsem narazila na knihy od Ferdinanda a postupně zhlédla snad všechna videa z Flera TV. Knihy jsou super, je tam mnoho inspirace, která nám pomohla k prvotním rozhodnutím, která by nás předtím nikdy nenapadla, např. na zahradu vysadit stromy. Původně jsem si myslela, že strom patří na velkou zahradu a ne na malou zahradu o 400 m2. Nicméně vše, co jsme realizovali podle knih, bylo takové chaotické, bez konceptu. Až letos v březnu se mi zobrazila reklama na kurz od Ferdinanda a v tu chvíli bylo rozhodnuto. To je přesně to, co potřebujeme. Ještě ten večer jsem se přihlásila a začala první kapitolou.

Co nám kurz přinesl?

Zásadní bod je ten, že i na malé zahradě s plochou 400 m2 lze realizovat skoro vše, co bychom si přáli. Máme zde v návrhu velkou terasu, ohniště, čítárnu, kůlnu, obrovský dřevník, garáž pro motorku, stání pro auto, malinké workoutové hřiště, venkovní sprchu pro osvěžení, 5 velkých záhonů na zeleninu a bylinky, kompostér, ovocné keře, několik stromů, 3 vodní prvky a hoooodně nádherných rozkvetlých trvalkových záhonů. Mimochodem ty bych nikdy sama nebyla schopna navrhnout a nyní už se nemohu dočkat, až je budu moci začít sázet. Než jsem poznala Ferdinandovo učení, tak jsem si myslela, že na takové zahradě budu moci mít jen terasu a trávník, že nic jiného se tam nemůže vejít.

Monika M., Měcholupy

Zahrada na jih od Prahy

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Koupě kurzu pro mne byla jasná věc. Styl Flera zahrad se mi moc líbí. Mám doma obě knihy: Žijte ve své zahradě a Zelené pokoje. Chtěla jsem jít ještě více do hloubky a učit se od těch nejlepších, a tohle byla skvělá příležitost.

Téma zahrad mne obrovsky baví a naplňuje. Byla jsem zvědavá, jak to ten Ferdinand dělá, že jeho zahrady jsou tak hezké a plné na pohled a přitom praktické. Těšila jsem se, že si osahám a ujasním, co vše obnáší vytvořit návrh zahrady. Pochopitelně jsem také očekávala, že kurz bude impulsem k dotažení naší vlastní již rostoucí zahrady, k jejímu posunutí na další úroveň.

Co nám kurz přinesl?

Překvapení pro mne byla část o kombinování materiálů v zahradě. Vůbec by mě před kurzem nenapadlo, že by se dal hezky a vtipně vyřešit vstup na náš pozemek. Cesta pro pěší se tu totiž kříží s vjezdem pro auta. Považovala jsem situaci za neřešitelnou. A právě kombinování různých materiálů mi nabídlo řešení, z kterého mám obrovskou radost.

Zásadní však je, že mám ucelený koncept celé naší zahrady. Nejsou to jen vize v mojí hlavě, ale je to na papíře. A to mi přináší ohromnou úlevu, jasnost, a tím i elán do realizace. Budování na základě jasného plánu je pro mě úplně nové, ale vše jde překvapivě snadno a rychle. A přitom pokračuji jen v tom, co nás naučil kurz. Plním drobné úkoly, jeden za druhým – bagr, štěrk, kompost, mulč. Mám z toho procesu obrovskou radost, protože se můj obrázek postupně mění v realitu.

Navíc jsem se ujistila, že pro navrhování zahrad mám obrovskou vášeň. Dává mi smysl a radost vnášet krásu, harmonii a udržitelnost do zahrad. Je to cesta, kterou se chci vydat. A absolvování tohoto kurzu byl skvělý začátek.

Petra P.

Babičkovská venkovská zahrada

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Koupili jsme „ráj na zemi“. Dům je v rodné vsi, kam rádi jezdíme za rodinou, a nechtělo se nám být stále na návštěvě a také jsme hledali něco, kam se časem odsunout z Prahy, a nechtěli jsme satelit. Rekonstrukce domu nás teprve čeká. Zahrada byla po obvodu plná starých bezů z náletů a kromě jedné lísky ve středu zahrady prakticky nic.

Naše představa je venkovská babičkovská zahrada, která bude nabízet jak hospodářskou část, tak místa pro relax, osvěžení a setkávání s přáteli i rodinou. Dům stylově přiblížit (v rámci možností) do období první republiky, kdy byl postaven.

Co nám kurz přinesl?

Určitou představu jsme měli a naše očekávání od kurzu bylo splněno. Potřebovali jsme některé věci doladit a promyslet jejich podobu a realizaci. Hodně nápadů také bylo doplněno, zejména vodní prvky.
Kurz určitě nadchl všechny včetně nás. Schválně jsem jej nedojela do konce, protože se s ním nechci rozloučit :))). Chci si vše ještě jednou projít, některé věci nám do sebe zapadly až u posledních dílů. Návrh nemáme ještě 100% finální, ale moc jej již měnit dispozičně asi nebudeme.

Majka S.

Zahrada rozdělená na dvě části

Proč jsem se do kurzu přihlásil

Ja původně nechtěl, měl jsem následované všechny Flera TV videa, měl jsem knihy fotky na Pinterestu a myslel jsem, že to zvládnu sám. Zasekl jsem se ale na návrzích záhonů. Tolik proměnných, které vstupují do návrhu (půda, stanoviště, vzhled v každém ročním období a další..) jsem neuměl zpracovat. Bylo to náročný a nechtěl jsem to udělat špatně. Do toho se objevila sleva na kurz, tak jsem ho objednal.

Co mi kurz přinesl

Brzy jsem zjistil, že kurz nebude dobrý jenom na kytky, ale bude toho víc. Původně jsem měl vymyšleno, že bazén bude zastřešený, ale v kurzu sem dostal myšlenku, že zastřešení nebude a že bude obalený v zeleni. To hodnotím zpětně jako ten největší přínos kurzu pro naší zahradu.

Změnil jsme uvažování nad tím, jak by měla zahrada vypadat. Chtěl jsem jí víc divokou. Začal jsem teda víc poslouchat a dělat to, co se v kurzu říká a myslím, že to dopadlo dobře. I když naše zahrada ještě není dokončena (chybí úzký pruh kolem domu, kde bude v zelení zabalený fitness koutek a místo pískoviště bude sauna), ale návrh už máme a jsme s ním spokojení. Nikdy by mě bez kurzu nenapadlo, že na naší malinké 214m2 zahradě může být toho tolik. Stačí to správně rozmístit a nebát se toho.

Díky kurzu jsem zjistil, že přemýšlet nad zvelebováním vlastního pozemku a vrtat se rukama v hlíně je jedna z nejlepších věcí, které na světě jsou.

Díky Flero!

Pavol

Zahrada, která spojuje

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

S prací atelieru Flera jsem se seznámila na návštěvě u mé kamarádky, která měla přenádhernou zahradu. Prozradila mi, že se inspiruje zejména z Ferdinandových knížek. Od té doby jsem poctivě zhlédla všechna videa Flera TV a přečetla obě knihy. Měla jsem tedy nějakou představu o tom, jak by naše zahrada měla vypadat. Kurz jsem dostala od manžela k narozeninám a během týdne, po jeho spuštění, jsem ho celý nadšeně absolvovala.

Co nám kurz přinesl?

Na začátku jsem si říkala, že už mám dost nastudováno a málo co mě překvapí, ale kurz byl pro mě skvělý v tom, že mi pomohl si z mých roztěkaných nápadů vytvořit jeden kompaktní celek. Velice příjemným překvapením v kurzu byly trvalky a nabídka jejich záhonů. Ze začátku jsem si vůbec nebyla jistá, jak všechny rostliny vysadit, aby měly nějaký tvar. Záhony jsem si objednala, vysadila a teď mi dělají radost každý den.

Před kurzem jsem si říkala, že je škoda, že nám nevyšel budget na to, abychom si mohli nechat zahradu navrhnout a zrealizovat profíky. Po kurzu si říkám: „Díky bohu, že to tak dopadlo.“ Sice si občas s manželem nevíme rady a některé věci 3x předěláváme. Ale to naše vymýšlení, sázení, předělávání nás hrozně baví. A člověk si uvědomí, že zahrada spojuje. Ne jen v ní být. Ale vytvářet ji.

Katka P.

Zahrada pod 400 m²

Proč jsem se přihlásila do kurzu?

Kurz Žijte ve své zahradě jsem si koupila před rokem, v době, kdy jsem si chtěla trochu odpočinout od psaní diplomové práce. Od začátku mě kurz tak zaujal, že se stal prioritou. Díky kurzu jsem se začala na naši zahradu dívat “novýma očima”. Žijeme v jižních Čechách v městské zástavbě na okraji města. Naše zahrada není moc velká, jen 390 m2. Je to zahrada, ve které žiji celý život. Dům postavil můj pradědeček. A tak bylo těžké začít zahradu vnímat nezaujatě. Rozdělení zahrady na zelené pokoje mi hodně pomohlo. S manželem jsme díky kurzu pomalu začali zahradu přetvářet. Začali jsme atriem, kam jsme přinesli vodní prvek, trvalkové záhony a trochu i jedlé zahrady do velkých truhlíků. Je to teď taková zelená kvetoucí oáza, kde si moc rádi dáváme japonský čaj. Dalším projektem byly vyvýšené záhony a mlatový povrch kolem nich. Já mám odvahu přinášet nejrůznější nápady, manžel to pak přenese do reality a společně se na tom pak podílíme.

Co nám kurz přinesl?

Jsme oba psychologové a psychoterapeuti, a tak je zahrada pro nás takovou terapií, kde posílíme tělo, uvolníme mysl a nasytíme smysly. Kurz je dobře strukturovaný, zábavný a praktický. Navíc oceňuji to zázemí, které pro nás kurzisty držíte různými přídavky a novinkami. A v neposlední radě mě moc baví ta neskutečná podpora a inspirace v FB skupině. Také jsem už pár mých přátel inspirovala k zakoupení kurzu a tak spolu sdílíme zkušenosti a fotky, když se sejdeme. Čeká nás na zahradě ještě hodně práce, ale nechvátáme. Těšíme se na to. Děkujeme, ze se nám díky kurzu žije v naší zahradě líp a líp.

Iva A.