Nejčastější dotazy

 • Co je to videokurz a jak probíhá?

  Videokurz Žijte ve své zahradě je kurz, který probíhá formou videí a doplňkových materiálů, které si můžete stáhnout a doma vytisknout. Všechna videa si můžete přehrávat kdykoliv a kolikrát chcete. Nejste vázáni na žádný konkrétní čas, kdy by kurz měl probíhat, můžete si jej pouštět libovolně podle svých časových možností.

 • Komu je online kurz určen?

  Kurz je připraven pro každého majitele zahrady, současné či budoucí. Prospěšný je i pro studenty zahradní architektury a pro každého, kdo se podílí na procesu realizace zahrad. Pomůže vám rozvrhnout si zahradu novou i rekonstruovat tu stávající.

 • Co je výsledkem kurzu?

  Na konci kurz budete mít plán rekonstrukce či tvorby vaší vlastní zahrady v konceptu, který jste si zvolili. V PDF elektronickém dokumentu Moje zahrada se vám budou postupně ukládat splněné úkoly. Každá změna se v PDF automaticky projeví. Ve chvíli, kdy jste se svým konceptem spokojeni, si ho můžete nechat vytisknout. Jeden výtisk projektu ve formátu A3 máte v ceně kurzu.

 • Co když neumím kreslit?

  Pro absolvování kurzu není nutné ovládat techniky kresby ani malby. Vystačíte si s jednoduchým skicováním. Naše pomůcky vás udrží ve správném měřítku. Není nutné, aby byl plán na pohled krásný. Musí být hlavně funkční.

 • Co když o zahradě moc nevím? Co když jsem víc než poučený laik?

  Kurz jsme koncipovali tak, aby si na své přišli úplní začátečníci, ale i zkušení zahradníci a fandové zahradní architektury. Každý z vás si najde něco svého.

 • Kolik na kurz potřebuju času?

  Když se kurzu budete věnovat dvakrát týdně, zvládnete ho pohodlně za jeden měsíc. Anebo si naplánujte intenzivní týden a v neděli se můžete radovat z nového návrhu vaší zahrady.

 • Jaký je rozdíl oproti knihám? Co nového se dozvím, když už mám všechno od Flery nakoukané?

  Kurz je praktickým pokračováním obou knih, ale zvládnete jej i pokud jste je nečetli. Navazuje na jejich myšlenky i na práce atelieru Flera, které znáte z Flera TV. Vše uvádí do praxe a nakopne vás vstát a jít do své zahrady. Nebýt pasivní, ale vše si dle dané struktury poskládat tak, aby to odpovídalo vaší zahradě. Navíc získáte spoustu praktických materiálů, šablon a podporu atelieru Flera. V kurzu vás Ferdinand povede, abyste začali opravdu tvořit a svůj návrh na konci přetavili i ve skutečnost.

  Kurz je praktickým pokračováním obou knih. Navazuje na jejich myšlenky i na práce atelieru Flera, které znáte z Flera TV. Vše uvádí do praxe a donutí vás vstát a jít do své zahrady. Nebýt pasivní, ale vše si dle dané struktury poskládat tak, aby to odpovídalo vaší zahradě.

 • Proč mi nestačí info z internetu / TV / časopisů?

  V médiích se máte šanci dozvědět pouze informace o cizích zahradách. Tady půjde o tu vaši. Znalosti a zkušenosti našich architektů vás povedou k tomu, abyste si navrhli plán na míru svému vkusu a prostoru. Budeme vás motivovat k tomu, abyste plán dokončili a vrhli se do realizace.

 • Co když nemám ani fantazii ani znalosti na kombinaci rostlin? Budou se rostliny vůbec řešit?

  Přestože se kurz zabývá hlavně koncepcí a plánováním, co by to bylo za plán, kdybychom ho neosadili. Pokud se nechcete do detailu zabývat výsadbou, nemusíte. Připravili jsme pro vás desítky trvalkových kombinací, které osídlí vaše záhony. A jestliže jsou rostliny vaše hobby, můžete se jen inspirovat, čím zahradu doplnit.

 • Můžu si plán rozprostřít na více let realizace? Budu moci svůj návrh časem upravovat?

  Potřeba rozložení finančních nákladů v čase je klasickým důvodem, proč je potřeba si udělat dobrý plán. Pokud víte, co na vaší zahradě má v konečné podobě stát, můžete si snadno rozvrhnout, čemu se věnovat dnes, čemu příští rok a jaká investice si ještě pár let počká.
  Ke svému návrhu se můžete kdykoliv vracet a upravovat ho. Elektronické PDF Moje zahrada se vždy změní automaticky. V rámci ceny kurzu máte možnost si nechat projekt jedenkrát vytisknout a svázat ve formátu A3.

 • Poradí mi někdo, když se ztratím?

  Pouze pro studenty a absolventy kurzu jsme připravili uzavřenou Facebookovou skupinu, ve které budou k dispozici architekti atelieru Flera i Ferdinand. Na vaše dotazy rádi odpovíme a budeme nadšeni, když si budete vzájemně radit i s dalšími studenty.

 • Je možné kurz koupit jako dárek?

  Samozřejmě, a je to skvělý dárek! Zaškrtněte tuto možnost v košíku a doplňte jméno obdarovaného. Automaticky se vám vygeneruje voucher, který můžete darovat. Obdarovaný na stránce http://www.zijtevesvezahrade.cz/aktivace-voucheru vyplní kód uvedený na voucheru a svůj e-mail a kurz se mu tak zpřístupní.

 • Kolik bude stát trvalkový záhon? Proč ho chtít od vašeho dodavatele?

  Honza Nussbauer v konceptu Herba Grata pěstuje trvalky způsobem šetrným k přírodě. Sazeničky vyrostly v našem podnebí, takže se nemusíte bát, že by byly choulostivé. V jednom navrženém trvalkovém záhoně je okolo 50 rostlinek.

 • Konzultace po skončení kurzu

  Ačkoliv bychom rádi vámi vytvořené návrhy zkonzultovali, není to v našich silách. Celý tým architektů atelieru Flera je velmi vytížený a bohužel to není možné ani za příplatek.

 • Nenašli jste odpověď na svou otázku?

  Rádi se vám budeme věnovat na e-mailu podpora@zijtevesvezahrade.cz. Jsme vám k dispozici od pondělí do pátku v rámci běžné pracovní doby.

 • Můžu si plán rozprostřít na více let realizace? Budu moci svůj návrh časem upravovat?

  Potřeba rozložení finančních nákladů v čase je klasickým důvodem, proč je potřeba si udělat dobrý plán. Pokud víte, co na vaší zahradě má v konečné podobě stát, můžete si snadno rozvrhnout, čemu se věnovat dnes, čemu příští rok a jaká investice si ještě pár let počká.
  Ke svému návrhu se můžete kdykoliv vracet a upravovat ho. Elektronické PDF Moje zahrada se vždy změní automaticky. V rámci ceny kurzu máte možnost si nechat projekt jedenkrát vytisknout a svázat ve formátu A3.

 • Poradí mi někdo, když se ztratím?

  Pouze pro studenty a absolventy kurzu jsme připravili uzavřenou Facebookovou skupinu, ve které budou k dispozici architekti atelieru Flera i Ferdinand. Na vaše dotazy rádi odpovíme a budeme nadšeni, když si budete vzájemně radit i s dalšími studenty.

 • Mohu videa stáhnout nebo sdílet?

  Videa můžete kdykoliv sledovat online. Jejich stažení nebo další šíření je ale v rozporu s našimi autorskými právy. Děkujeme za pochopení.

 • Jak si vyberu záhony, které se mi líbí a kde je pak najdu?

  V sekci Trvalky si vyfiltrujte záhony podle nároku na slunce a půdní vlhkost, které na daném místě ve vaší zahradě panují. Záhony, které se vám líbí nebo ke kterým se chcete vrátit později zaškrtněte tlačítkem vlevo nahoře „Přidat do výběru“. Tím se automaticky uloží do „Můj výběr trvalek“, který je součástí dokumentu MOJE ZAHRADA. Do něj se dostanete buď kliknutím na záložku menu MOJE ZAHRADA nebo v části Trvalky, kde pod seznamem záhonů najdete tlačítko „Přejít do mého výběru trvalek“.

 • Můžu kurz absolvovat i když chci zahradu jen ladit a nedělat zásadní rekonstrukci?

  Pokud jste celkem spokojení se stávající podobou své zahrady, ale kurz vás láká, určitě ho neváhejte absolvovat. Budete díky němu moci do detailu rozvinout svůj koncept.

 • Jak nejlépe kurzem procházet, abych z něj vytěžil/a maximum?

  Pokud si kurz kupujete pro to, abyste si podle něj navrhli nebo upravili svoji zahradu, opravdu doporučujeme postupovat kurzem podle pořadí kapitol. Po zakoupení se podívat na video Praktické informace ke kurzu a projít si tuto Nápovědu. A pak se pustit do 1. kapitoly, plnit úkoly a postupovat dle Ferdinandových instrukcí ve videu. Celý kurz je poskládán tak, abyste po absolvování všech kapitol za sebou na jeho konci došli k cíli.

  Na další kapitolu se dostanete několika způsoby. Buď tlačítkem „Následující kapitola“ dole na stránce každé kapitoly. Nebo ze stránky Úvod, kde stisknete Pokračovat ve studiu a dostanete se tam, kde jste naposled skončili. Nebo na téže stránce stisknete „Pokračovat“ v kapitole dle svého výběru. V kapitole také máte pod horním menu osu 10 kapitol, kde se stisknutím přesunete do vybrané kapitoly. Osa vám také ukazuje, kolik máte v kapitole splněno. Kapitoly si samozřejmě můžete procházet a vracet se k nim libovolně podle svých potřeb.

 • Mřížka se mi nevytiskla přesně

  Aby jste si vytiskli čtverečkovaný papír (ať už v rozměru A4 nebo A3) ve správné velikosti, zvolte při tisku možnost „skutečná velikost“. Pak se vám mřížka vytiskne tak, že bude každý čtvereček 1×1 cm.

 • Mohu videa stáhnout?

  To bohužel není možné. Kurz si můžete pustit pouze na místě, kde máte připojení k internetu.

 • Poslal jsem dotaz na váš e-mail a nikdo neodpovídá

  Na vaše dotazy odpovídáme od pondělí do pátku v běžné pracovní době.

 • Požádal jsem o vstup do skupiny na FB a ještě nejsem přijatý

  Žádosti o vstup do uzavřené facebookové skupiny vyřizujeme od pondělí do pátku v běžné pracovní době. Pokud jste zažádali o vstup během pracovního týdne a nebyli jste přidáni, zkontrolujte si, zda jste v žádosti o vstup zadali e-mail, pod kterým se do kurzu přihlašujete. Skupinu jsme vytvořili opravdu pouze pro studenty kurzu, proto vás do ní bez zadaného e-mailu nemůžeme pustit. Žádosti bez uvedeného e-mailu automaticky rušíme, nejspíše budete muset zažádat o vstup znovu.

 • Přidal jsem do FB skupiny příspěvek a nikde ho nevidím

  Všechny příspěvky, které vkládáte do facebookové skupiny, jsou moderovány. To znamená, že správce skupiny musí nejdříve příspěvek schválit. Příspěvky schvaluje v rámci několika hodin, od pondělí do pátku během běžných pracovních hodin.

 • Kdy se kurz spustí a jak ho mohu zaplatit?

  Kurz je spuštěn od 21. března 2021. Zaplatit jej můžete platební kartou nebo převodem na účet, možnost si zvolíte v průběhu objednávky.

 • Jak dlouho platí přístup do kurzu?

  Kurz jsme tvořili tak, abyste se do něj mohli libovolně vracet, kdykoliv potřebujete. Do kurzu máte přístup 36 měsíců od aktivace.
  Jsme si jistí, že jsme do něj dali maximum. Pokud byste přesto nebyli spokojeni, napište nám zpětnou vazbu. Do konce 3. kapitoly vám rádi vrátíme peníze.

 • Je možné kurz koupit jako dárek?

  Samozřejmě, a je to skvělý dárek! Zaškrtněte tuto možnost v košíku a doplňte jméno obdarovaného. Automaticky se vám vygeneruje voucher, který můžete darovat. Obdarovaný na stránce http://www.zijtevesvezahrade.cz/aktivace-voucheru vyplní kód uvedený na voucheru a svůj e-mail a kurz se mu tak zpřístupní.

 • Co když nemám ani fantazii ani znalosti na kombinaci rostlin? Budou se rostliny vůbec řešit?

  Přestože se kurz zabývá hlavně koncepcí a plánováním, co by to bylo za plán, kdybychom ho neosadili. Pokud se nechcete do detailu zabývat výsadbou, nemusíte. Připravili jsme pro vás desítky trvalkových kombinací, které osídlí vaše záhony. A jestliže jsou rostliny vaše hobby, můžete se jen inspirovat, čím zahradu doplnit.

 • Kolik bude stát trvalkový záhon? Proč ho chtít od vašeho dodavatele?

  Honza Nussbauer v konceptu Herba Grata pěstuje trvalky způsobem šetrným k přírodě. Sazeničky vyrostly v našem podnebí, takže se nemusíte bát, že by byly choulostivé. V jednom navrženém trvalkovém záhoně je okolo 50 rostlinek.

 • Jak si můžu objednat trvalkové záhony a jak celý proces probíhá?

  V sekci Trvalky najdete tlačítko „Objednat trvalkové záhony“. Otevře se formulář, kde zaškrtnete záhony, o které máte zájem, vyberete si místo a termín odběru, vyplníte své kontaktní údaje (pokud je máte vyplněny ve svém účtu, načtou se z něj) a stisknete tlačítko Objednat. Trvalkové záhony doručujeme od května do října vždy vybranou sobotu v měsíci na některém z několika odběrných míst.
  Po zaplacení záhonu vám a pak ještě znovu pár dní před termínem, který jste si pro dodání zvolili, vám pošleme e-mailem instrukce a adresu odběrného místa. V termínu vám trvalková školka Herba Grata doručí na odběrné místo 2 krabice s trvalkami vybraného záhonu a manuálem, jak při výsadbě postupovat.

 • Můžu si trvalkové záhony objednat i někde mimo kurz?

  Trvalkové záhony si mohou objednat a zakoupit pouze účastníci online kurzu. Nikde jinde na internetu nebo v kamenných prodejnách nejsou k dostání, ani objednání. Je to jedna z nejcennějších částí kurzu a proto v tuto chvíli tuto možnost ponecháváme pouze vám, našim kurzistům.

 • Budu muset zlikvidovat stávající rostliny?

  Může se stát, že se zamilujete do konceptu, ve kterém stávající rostlinstvo nevyužijete. To neznamená, že je potřeba rostliny zlikvidovat. Můžete je přesadit nebo třeba někomu darovat.

 • Proč neposíláte trvalky Českou poštou nebo jinými kurýrními službami?

  Trvalkové záhony, tak jak je nabízíme my, nenabízí nikdo jiný, nedají se nikde koupit ani objednat. Chceme vám nabízet tuto unikátní možnost a službu v prémiové kvalitě, péči a standardech, na které jsme ve svých projektech zvyklí. Nicméně logistika trvalkových záhonů je náročná disciplína a tuto první sezonu jsme zvolili způsob dopravy, při kterém jsme schopni zaručit, že trvalky se k vám nejkratší cestou, bez zbytečných neekologických obalů a v kondici.
  Nabízíme proto několik odběrných míst a 1 termín měsíčně od května do října, vždy vybranou sobotu v měsíci.

 • Kde najdu trvalkové záhony, které jsem si uložil/a do svého výběru?

  Najdete je v „Můj výběr trvalek“ v sekci Moje zahrada. V sekci Trvalky se do něj dostanete tlačítkem pod seznamem záhonů „Přejít do mého výběru trvalek“.

 • Kolik místa zaberou trvalkové záhony při odběru?

  Jeden trvalkový záhon se vejde do 2 klasických zahradních bedýnek o rozměru 60x40x20 cm. Bedýnky vám zůstávají, nemusíte si vozit svoje, navíc je možné je štosovat na sebe.

 • Nestihli jsme zaplatit objednávku trvalek a termín odběru je za pár dní.

  Jakékoliv změny v objednávkách trvalek je možné činit nejméně 7 kalendářních dní před termínem odběru. Pokud jste objednávku nezaplatili, bohužel propadla. Veškeré informace o změnách v objednávkách najdete v Obchodních podmínkách a reklamačním řádu.

 • Nenašli jste odpověď na svou otázku?

  Rádi se vám budeme věnovat na e-mailu podpora@zijtevesvezahrade.cz. Jsme vám k dispozici od pondělí do pátku v rámci běžné pracovní doby.

 • Do kdy mohu objednat trvalky?

  Termíny, na které si můžete trvalky objednat, najdete v sekci Objednávka trvalkových záhonů (Najdete ji zde.)

  Záhony objednávejte s dostatečným předstihem před daným termínem. Objednávky uzavíráme min. týden před daným termínem. Může se ale stát, že je uzavřeme dříve z kapacitních důvodů. Proto doporučujeme s objednávkou neotálet.

 • Můžu si plán rozprostřít na více let realizace? Budu moci svůj návrh časem upravovat?

  Potřeba rozložení finančních nákladů v čase je klasickým důvodem, proč je potřeba si udělat dobrý plán. Pokud víte, co na vaší zahradě má v konečné podobě stát, můžete si snadno rozvrhnout, čemu se věnovat dnes, čemu příští rok a jaká investice si ještě pár let počká.
  Ke svému návrhu se můžete kdykoliv vracet a upravovat ho. Elektronické PDF Moje zahrada se vždy změní automaticky. V rámci ceny kurzu máte možnost si nechat projekt jedenkrát vytisknout a svázat ve formátu A3.

 • Jak si můžu upravit poznámky a fotky, které se mi do dokumentu ukládají?

  V dokumentu Moje zahrada klikněte na tlačítko Upravit kapitolu, kterým se vrátíte do konkrétní kapitoly a své odpovědi upravíte přímo v ní. Pokud chcete v dané kapitole upravit jen poznámky, stiskněte „Upravit poznámky“ vpravo dole.

 • Kolikrát si mohu dokument stáhnout a/nebo vytisknout?

  Dokument si můžete stáhnout nebo vytisknout libovolněkrát podle svých potřeb. V ceně kurzu máte 1x vytištění a zaslání dokumentu na křídovém papíře A3, doporučujeme proto, abyste stiskli tlačítko „Nechat dokument dárkově vytisknout“ ve spodní části stránky MOJE ZAHRADA až budete se svými odpovědmi a vybranými fotografiemi a trvalkovými záhony spokojeni. Dokument vám skvěle poslouží jako manuál, podle kterého zahradu upravujete, stejně jako dárek někomu, s kým zahradu sdílíte.