Ahoj,
já jsem Ferdinand!

Jsem Ferdinand Leffler, zahradní designér, autor knih o zahradách, učitel a propagátor zahradní architektury, moderátor a spoluautor úspěšného TV pořadu, zakladatel ateliéru Flera, ale také táta, milovník psů, cyklistiky a dobrého jídla.

Vždy jsem se cítil skvěle ve volné nespoutané přírodě a bavilo mě všímat si, proč je nám lidem někde dobře a jinde se cítíme stísněně. Na střední škole jsem propadl designu a architektuře, později jsem měl blízko k psychologii. To mě nasměrovalo k architektuře zahrad, kde prostor buduji pro konkrétní lidi. Pak už vše vzalo rychlý spád. Vypravil jsem se na zkušenou do anglického Ipswiche a následně na rok křížem krážem Spojenými státy. Tam jsem se setkal s několika inspirativními zahradními architekty a zpět do Prahy jsem se vracel s jasnou vizí a také spokojeností, že jsem našel práci, zábavu a poslání, které mě bude doprovázet po zbytek mého života.

Žijte ve své zahradě!

Nejlepší inspirací pro mou práci je a zřejmě vždycky bude příroda, procházky se psem, projížďka na kole lesem, hory, řeky, krajina, červánky i ranní mlhy.

A tak jsem si našel i svou cestu. Cestu zahrad, které jsou přirozeně harmonickým prostředím s respektem k lokalitě, ve které leží. Jsou to zahrady, kde vám má být prostě jen tak dobře. Zahrady, které vytvářím, mají vždy na prvním místě člověka. Musí být živé, osobité a zábavné. Zahrada musí umět s majiteli dospívat a zrát. Zahrada, jak ji vidím já, musí být také citlivá k životnímu prostředí. Musí být pohodlná a lákat svého majitele k pobytu v průběhu celého roku. To je základ uvažování, kterým se řídí náš architektonický tým, tým ateliéru Flera.

Budu rád, když moje zahrady budou bavit i vás a najdete v nich naprosto konkrétní inspiraci.

ČLOVĚK: Jako architekt vidím při vytváření konceptu zahrady na prvním místě vždy člověka, jeho přání a potřeby. Tvořte svoji zahradu opravdu pro sebe, ne pro odiv sousedů.

PROMĚNLIVOST: Zahrada nabízí podívanou, která nikdy nebude stejná. Nepřestává se proměňovat během dne ani během roku. Roste, kvete, ale také stárne a v mnohých aspektech naprosto přirozeně a kouzelně zaniká. Miluji tento proces a považuji ho za největší divadlo a dar naší krajiny. Podporujte proměnlivost!

OSOBITOST: Promítněte do zahrady sebe sama. Něco, co charakterizuje váš životní styl a promění pouhou ozeleněnou plochu v cosi neopakovatelného.

DYNAMIKA: Vytvořte ve své zahradě živý prostor plný vůně a pohybu. Nešetřete květinami ani stromy. Taková zahrada vás bude bavit a inspirovat po celý rok.

TAJUPLNOST: Mám rád, když mě prostor zahrady umí překvapit. Když mě láká, vábí a nechá mě odhalit svá zákoutí, své pointy anebo vtípky.

AUTENTIČNOST: Nesnažte se svou zahradu zakonzervovat. A především nelžete sami sobě. Ať je dřevo dřevem a kámen kamenem. A že zestárne? No a co!

RESPEKT: Buďte ve své zahradě citliví k životnímu prostředí a postarejte se, aby se stala platnou součástí zeleně naší planety. Rozhodnete-li se následovat principy zdravé zahrady, přítomnost ryzí přírody ve vaší zahradě na sebe zpravidla nenechá dlouho čekat.

O své zkušenosti se rád dělím

Neznám tabu. Pochopil jsem, že sdílením svého know-how z pozice učitele pomáhám šířit myšlenky, které mohou pomoci daleko větší skupině lidí, než kdybych zůstal jen za „rýsovacím prknem“. Proto už několik let pořádám přednášky a tvůrčí workshopy. Napsal jsem knihy Zelené pokoje, Žijte ve své zahradě a Zahrada je pro Radost, které se v Česku staly bestsellerem. Kniha Žijte ve své zahradě vyšla pod názvem Live in Your Garden i v anglickém jazyce. Vše, co dnes s architekty mého ateliéru Flera víme, jsem vložil do stejnojmenného online videokurzu, ve kterém učím krok za krokem, jak si navrhnout zdravou zahradu, která má smysl.

#

Přednášky a workshopy mám moc rád. Tahle osobní setkání mi vždy přinesou hodně radosti a spoustu zajímavých postřehů.

#

Knihy Žijte ve své zahradě, Zelené pokoje a Zahrada je pro radost jsou v Česku bestsellerem. Prvně jmenovaná vyšla i v angličtině.

Inspirujte se v mých zahradách

Věřím, že funkční a příjemné prostředí si můžete vytvořit prakticky kdekoliv. V duchu tohoto principu tvoříme s architekty v ateliéru Flera zahrady městské i venkovské, malé i velké, u oceánu, uprostřed Evropy, ale i v tropech. Přijměte pozvání do našich zahrad.

Ocenění a úspěchy ateliéru

Za svou práci občas dostanu nějaký dortík a kafíčko s poděkováním, nebo návrh k tykání. To jsou nejlepší odměny. Potěší mě, když naši práci ocení nejen naši klienti, ale i odborná porota. 

  • V roce 2014 nás potěšilo 1. místo v soutěži Zahrada roku za projekt střešní privátní zahrady v Praze, o dva roky později jsme slavili 2. místo ve stejné soutěži, tentokrát se zahradou v Olomouci.
  • Ze soutěže o nejlepší koupací jezírko jsme si v roce 2019 odnesli dvě 1. místa za biobazén a jezírko.
  • U renesančního zámku Mitrowitz jsme zrenovovali park, který byl součástí komplexní záchrany unikátní architektonické památky. Památce jsme vdechli nový život a vysloužili si cenu TOP Destinace roku 2017 od agentury Czech Tourism. 
  • V roce 2017 si unikátní developerský projekt Sakura, nejzelenější rezidenční sídlo v Praze, vysloužil nominaci na World Architecture News Award v kategorii Future Projects Residential. 
  • Dvakrát jsme získali 1. místo v soutěži o nejlepší reality, Best of Realty 2019 a 2020. V obou případech se jednalo o zahrady ve svahu, jednou u malého rezidenčního projektu, podruhé u soukromé vily v Praze. 
  • Věnujeme se i návrhům veřejného prostředí. Navrhli jsme projekt obnovy Žižkova náměstí v Praze a velkou radost udělalo 3. místo v architektonické soutěži Obnovy parku Janka Kráľa v Trnavě na Slovensku v roce 2017.
  • Spolu s celosvětově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou jsme součástí projektu unikátního bytového komplexu Portum Towers v centru Bratislavy. Na starosti máme návrh parku, který je součástí objektu.
  • U projektu „Vily v zahradách“ jsme spolupracovali se zahraničními architekty. Vily navrhli architekti z ateliéru ADR, McGarry-Moon Architects, John Pardey Architects a Vivian Lee z Meier Partners, o zeleň se postarali architekti z mého ateliéru Flera.

Chcete vědět více?

Se štábem Flera TV Ferdinand Leffler pravidelně navštěvuje realizace ateliéru Flera a dělí se s přáteli v Česku, na Slovensku a teď i v Polsku o své zkušenosti. Nepřeberné množství krásných fotografií najdete také na stránkách ateliéru Flera. A nezapomeňte sledovat profily Žijte ve své zahradě na sociálních sítích!

YOUTUBE

FLERA TV

Náš YouTube kanál nabízí prostor pro inspiraci, praktické rady i odpovědi na vaše dotazy

TV SERIÁL

FERDINANDOVY ZAHRADY

Pořad Ferdinanda Lefflera pro Českou televizi se stal inspirací a rádcem k proměně českých zahrad

FACEBOOK

SLEDUJTE NÁS

Neuniknou vám novinky v kurzech, plánované live streamy ani pravidelné cenné rady