Záhon líného zahradníka

Jde o jeden ze 30 plánů záhonů se zeleninou a bylinkami, jinak přístupných jen studentům kurzu Jedlá zahrada. Sestavila ho profesionální zahradnice tak, aby vás odměnil úrodou, i když mu dáte minimum času a úsilí. Zjistěte, co na něm roste.

Na ploše 2 x 1 m vypěstujete cuketu, bazalku, mizunu, červenou řepu, keříčkové fazole a rajčata.

Cuketa je prakticky plevel a poroste vám i na kompostu. Nechte ji plazit po stěně vyvýšeného záhonu a cukety otrhávejte mladé, postrčíte tím rostlinu k tvorbě dalších plodů.

Bazalka je jednoletá bylinka, která nechce ani moc živin, ani moc pozornosti. Rozkošatí se tím víc, čím víc ji sklízíte pro své recepty.

Mizuna, alias japonská hořčice, je chuťově podobná rukole. Můžete ji vysévat přímo na záhon a pak odtrhávat jednotlivé lístky nebo odřezávat celé růžice.

Červenou řepu není potřeba jednotit, můžete ji sklízet během léta protrháním malých bulviček. Tím se vytvoří prostor pro ostatní.

Keříčková fazole je vzrůstem malá a drží se při zemi, proto se nemusíte odtěžovat se stavbou opory, po které by se pnula.

Keříčkové rajče je kompaktní menší rostlina, která si vystačí s malou oporou i bez ní. Navíc nepotřebuje vyštipovat postranní výhonky.

Natalie Pokorná je profesionální zahradnice a její prací je pečovat o zahrady a záhony jiných lidí.

Jak vidíte, záhon líného zahradníka zvládnou obhospodařit i děti. Tak směle do pěstování.

Jen rady a postupy ověřené v praxi

„Líný zahradník“ je ukázkou jednoho z 30 plánů zelenino-bylinkových záhonů z kurzu Jedlá zahrada. Kurz bere to nejlepší z praxe našich odborných lektorů a poznatky servíruje formou nenáročných povídacích videolekcí.

Cena online kurzu

3 790 Kč
vč. DPH

Záhonová kuchařka – jak funguje

 • Kuchařka záhonů je součástí kurzu Jedlá zahrada a obsahuje 30 nápaditých kombinací zeleniny a bylinek, které fungují jako jednoduchý obrázkový návod.
 • Záhony jsou navržené tak, aby ani centimetr půdy během sezóny nezahálel. Pokud některou zeleninu sklidíte, plán počítá s jejím nahrazením novou várkou nebo jinou plodinou.
 • Semínka přitom nemusíte nikde shánět, na jedno kliknutí si objednáte balíček semínek přímo pro konkrétní záhon. Za jejich kvalitu a původ ručí náš dvorní dodavatel Dobrasemena.cz.
 • Plány záhonů vytvořila profesionální zahradnice Natalie Pokorná, jejíž prací je starat se lidem o zahrady. Navržené kombinace bylinek a zeleniny má proto odzkoušené v praxi.
 • Všechny záhony jsou srovnatelně jednoduché na údržbu, liší se ale svým tématem – polévkový záhon, salátový záhon, záhon na smoothie, záhon středomořské chuti, úsporný záhon, záhon pro děti…

Ferdinand Leffler – váš průvodce kurzem

„Ví se o mě, že jsem líný zahradník. Vidím v zahradničení a uzobávání vlastních výpěstků obrovskou radost. Zároveň jsem ale zastánce názoru, že zahrada má sloužit nám a ne my jí. Založit si záhony a pečovat o ně podle plánů z kurzu je snadné a to mě baví.“


Ferdinand Leffler je zahradní architekt, moderátor TV pořadu Ferdinandovy zahrady a lektor kurzů Žijte ve své zahradě a Chytře na realizaci.

Nejlepší zahradnické postupy bez dlouhého šprtání

 • Kurz Jedlá zahrada je společným dílem zahradních architektů, zahradníků a ovocnářů. Své know-how vám předají v 11 povídacích videolekcích.
 • Součástí kurzu je Studovna, kde ke každé zelenině, bylince i stromu najdete důležité informace o jejich pěstování i sklizni.
 • S přípravou záhonů, setím, sázením nebo řezem stromů vám pomohou praktické videonávody a pomůcky ve formě PDF.
 • Přístup ke kurzu máte na 3 roky. To je dostatečná doba pro založení záhonů i pro výsadbu a první řezy ovocných keřů.
 • Učíte se online. Začít studovat můžete hned po zakoupení kurzu. Videonávody a pomůcky máte k dispozici kdykoli a kdekoli.
 • Celou dobu se můžete radit s pokročilejšími spolužáky ve facebookové skupině a inspirovat se jejich zahradami.

Cena online kurzu

3 790 Kč
vč. DPH

Nepřestávejte se učit

Nachytřete se postupy zahradních architektů a realizátoru formou, která vyhovuje vám. Studujte online kurzy nebo jen sledujte Flera TV – nejzelenější kanál na YouTube.

česnek, allium kurz plánování

ŽIJTE VE SVÉ ZAHRADĚ

Naplánujte si svou zahradu krok za krokem, úspěšný videokurz má už 4 000 spokojených studentů

inspirativní videa

FLERA TV

YouTube kanál, který nabízí prostor pro inspiraci, praktické rady i odpovědi na vaše dotazy

kurz realizace

CHYTŘE NA REALIZACI

Realizujte zahradu svépomocí, za rozumné peníze a stále s citem pro design