V kurzu mimo jiné učí, že:
- Zelenina a bylinky na záhonu si mohou konkurovat, nebo se podporovat. Vysázejte do jednoho záhonu rostliny, které si spolu rozumí, dokáží se vzájemně chránit před škůdci, nekradou si živiny, a půl práce je hotovo.
- Záhon může fungovat jako venkovní lednice. Zeleninu jako mrkev, kedluben, pórek nebo růžičkovou kapustu totiž můžete na záhonu nechat a podle potřeby ji sklízet až do ledna. Tím odpadá starost s jejich uskladněním.
- Jahodníky, borůvky nebo brusinky zároveň poslouží jako skvělé půdopokryvné rostliny, pokud máte na zahradě kyselejší půdu. Aromatická mateřídouška zase vyplní spáry mezi dlažbou nebo nášlapy zahradních cest.
- Různé bylinky mají odlišné nároky na půdu, zálivku a péči. Chcete pěstovat bylinky, pro které nejsou ve vaší zahradě vhodné podmínky? Pěstujte je v květináčích a vhodné podmínky jim vytvořte.
- Divoké původní odrůdy bývají odolnější proti škůdcům a chorobám, vyšlechtěné odrůdy zase mívají lepší chuť a bohatší úrodu. Odrůd je na internetu k dostání až příliš. Ty nejlepší a ozkoušené nám do kurzu Jedlá zahrada doporučil náš dvorní dodavatel Dobrasemena.cz.
- Jak nejsme fanoušci automatické závlahy u trvalkových záhonů, protože si rostliny nevytvoří tak silné kořeny. U skleníků a zeleninových záhonů je považujeme za nutnost, pokud chcete odjet na dovolenou a po návratu najít svou zeleninu živou.
- Stromky můžeme mít prostokořenné, balové nebo kontejnerové. Především u prostokořenných platí, že výsadbová jáma musí být dostatečně velká. Kořeny se nikdy nesmí ohýbat, aby se do ní vešly. To raději jámu zvětšíme.