Jak na zelené pokoje
ve vaší zahradě?

Vnímejte svou zahradu jako součást vašeho domova a další místo k žití. Rozčleňte ji na pokoje a pokojíčky, stejně jako to děláte v domě či bytě. Jedině tak využijete místo do posledního koutku. Zahrada by měla být prostorem, kde chcete žít a zároveň vám nabídne, co potřebujete.

Máte prostor, který je větší než místnost v bytě? Zkuste ho rozčlenit. Jedině tak využijete místo do posledního koutku, aniž byste rezignovali na design a harmonickou atmosféru.

PŘEDSÍŇ vás bude denně vítat při příchodu domů ze všech koutů světa. S její úpravou nekončete pokud možno u plotu. Přizvěte do hry i přilehlé pruhy zeleně, o které se často nikdo nestará.

CHODBIČKA, tak by se dal nazvat úzký pruh kolem domu, pro který často těžko hledáte uplatnění. Využijte ten prostor pro klukovské lumpárny, uskladněte tady dříví nebo sem při dostatku slunce dejte třeba vyvýšené záhony.

VENKOVNÍ OBÝVÁK je prostor nejvíce spojený s vaším domem. Věnujte mu největší pozornost. Mezi dům a terasu umístěte pruh zeleně. Horkým kandidátem na propojení s nejnavštěvovanější místností v zahradě je i vodní prvek.

VODNÍ POKOJ, jakkoliv je velký, ovlivňuje náladu celé zahrady. Vodní hladinu přitáhněte k domu a napojte na venkovní obývák, nebo vodu umístěte dál od domu a vytáhněte sami sebe do zapadlejších koutů svého pozemku.

OHNIVÝ POKOJ nesmí ve vaší zahradě chybět. Je to zážitek, který vám dům nenabídne ani v uspořádané podobě domácího krbu. Pro umístění tohoto pokoje využijte třeba přirozené terénní nerovnosti.

DĚTSKÝ POKOJ nebo chcete-li hernu je nejlepší udělat z celé zahrady. Zahrada má být totiž zábavy plná. V každém případě stavějte dětem jejich kout na míru podle věku a založení.

„Teorie zelených pokojů vám pomůže dostat do zahrady přirozeně a nenásilně více funkcí a zážitků, než byste čekali. A to téměř při jakékoliv velikosti pozemku. Zároveň pomůže vyřešit i třinácté komnaty mnoha zahrad, tedy na první pohled obtížně využitelná úzká nebo asymetrická místa.“


Ferdinand Leffler
zahradní architekt, zakladatel atelieru Flera, spoluautor a moderátor úspěšného TV pořadu Ferdinandovy zahrady

Naučte se pracovat se zelenými pokoji
v online kurzu Žijte ve své zahradě!

#

15 HODIN VIDEÍ

studujte kdykoliv a kdekoliv, postupujte vlastním tempem

#

DESÍTKY KOMBINACÍ TRVALEK

osazovací plány od architektů podle stylu a stanoviště

#

PODPORA A MOTIVACE

ptejte se na cokoliv v uzavřené skupině

#

BONUSOVÉ MATERIÁLY

hotové šablony a praktické dokumenty

#

100% GARANCE SPOKOJENOSTI

možnost vrácení peněz

Základní pravidla

  • Pomyslně i názvoslovím si zahradu rozdělte na jednotlivé zelené pokoje a tak o nich i uvažujte.
  • Nezapomeňte na spojovací chodbičky, více či méně oddělující stěny a také na koření, které každému pokoji dodá tu správnou atmosféru.
  • Myšlenku zelených pokojíčků podpoří v malé i velké zahradě jednoduché prvky, jako jsou branky, nášlapy nebo živé ploty.
  • Stromy mají schopnost propojovat všechny pokoje v celek. Nepřehánějte to s počtem použitých druhů.
  • V jednoduchosti je krása. Pokud není vaším záměrem vytvářet každý prostor v jiné náladě, propojte své pokoje použitím shodných materiálů a charakterem veškeré zeleně.

Příběhy zahrad

Než se pustíte do přemýšlení o konceptu vaší zahrady, pro inspiraci vám představím tři různé zahrady. Úmyslně vybírám velmi rozdílné, ať už architekturou domu, velikostí pozemku, umístění, nebo zážitky, které v daném prostoru najdete.