Denně sledujeme v uzavřené facebookové skupině našich kurzistů, jak studenti sdílí své pokroky. Naší pozornosti neunikly fotky zahrady Tatiany Š., která postupně dokumentuje vše, co na své zahradě na základě kurzu zrealizovala.

Není to tak dávno, kdy svým spolužákům poprvé ukázala plánek zahrady, no dnes už se těší plnohodnotné zahradě plné pokojíčků a zážitků. A to i přesto, že na zahradě stále něco upravuje. Proto jsme Tatianu požádali, zda by sdílela své zahradní úspěchy i s vámi a napsala nám recenzi na kurz Žijte ve své zahradě.

20230107 102225 e1747311492816
Takto vypadá první plánek, který si Tatiana s kurzem vytvořila

Jaká byla vaše zahrada před kurzem?

Jedná se o zcela novou zahradu u řadové novostavby. Z leva sousedící s domovem důchodců s velkou zahradou a biotopem a zezadu sousedící se starou zástavbou, velký dvůr vzrostlé stromy, ovocný sad přímo za plotem.

Jak jste objevila kurz Žijte ve své zahradě?

U předchozího bydlení jsme měli malou zahrádku, to byla kdysi moje úplně první zahradní zkušenost (jsem panelákové dítě), ale i po 7 letech pořád nebyla to ONO, netrávili jsme v ní skoro žádný společný čas, něco ji pořád chybělo. Přes léto jsme se přes ní prošli a vrátili se zase dovnitř – to jsem věděla, že chci změnit a mít zahradu promyšlenou dopředu.

Nejdřív jsem si chtěla nechat navrhnout zahradu odborníkem, ale pořád jsem z toho neměla dobrý pocit, bála jsem se, že skončíme tam kde minule, zahrada bude sice hezká, ale nebude nás to do ní tolik lákat, když nebude dělaná námi. Někdy během prvních Vánoc v domě, jsem procházela nabídku různých kurzů, jeden z nich i kurz Žijte a chtěla jsem si některý vybrat jako dárek.

TIP: Věděli jste, že kurz Žijte ve své zahradě můžete koupit jako dárek? Pošleme vám k němu krásný dárkový voucher.

Co rozhodlo o tom se do něho přihlásit?

Rozhodnutí padlo na kurz Žijte ve své zahradě. Když jsem si různé nabídky procházela, byl sice dražší, ale přesvědčila mně možnost vstoupit do uzavřené facebookové skupiny a radit se s ostatními absolventy a podpora odborníků z Flery, za to díky, využívám jí pořád.

Jaký pro vás byl proces absolvování kurzu?

Chvíli mi trvalo, než jsem se do kurzu vrhla, chtěla jsem mít na to klid a to po Vánocích úplně nebylo. Ale jak jsem začala nemohla jsem skoro přestat. Každý večer jsem si ke kurzu sedala s nadšením, co nového se dozvím. S každou další kapitolou dostávala, venku zatím nehostinná zahrada, svůj tvar. Bylo úžasné dívat se na ten prostor jinýma očima. Po absolvování základního kurzu jsme si koupili i kurz Jedlé zahrady a Chytře na realizaci, to nám pomohlo při budování vyvýšených záhonů a nebo i u založení trávniku. Jedlá zahrada je skvělá pro utřídění co kam zasít nebo zasadit, děti mají svůj záhon, o který se starají.

Jak zahrada vypadala v průběhu postupné realizace? Na to se podívejte na fotkách níže:

Zažila jste během studia kurzu nějaké AHA momenty?

Nikdy předtím by mě nenapadlo, jít se do zahrady projít, vzít si židli a posadit se na místa, kde jsem plánovala odpočinkové části. To sezení na daném místě a vnímání okolí mělo nejlepší vypovídající hodnotu. To člověka najednou napadne, kde by bylo dobre vysadit strom, kde chce mít volno aby vnímal okolí (u nás třeba pohled na sousedův sad, kde si teď občas chodím pro rady od starších), kde se bude nejlépe večer povídat u ohniště. To byl pro mně velký AHA moment.

Jak jste vnímala svůj pohled na zahradu před a po kurzu?

Před kurzem jsem zahradu vnímala jako hezký prostor, kde nám něco poroste, kde si užijeme nějaké hezké záhony. Po kurzu to teď vnímám úplně jinak, zahrada má v každé části něco – má svoje „pokojíčky“. Všude nás něčím nadchne. Děti mají u terasy větší travnatou plochu s houpačkou, často si na ni zaběhnou i bosky z domu. Ze zbytkz dřeva jsme vytvořili kladinovou stezku přes trvalky k ohňovému pokoji, která podle dětí vede k drakovi (udělali si k ní i směrovníky). My máme svůj koutek na kafe na terase pod muchovníkem a když chceme mít úplně klid, tak se můžeme zašít na houpací síti, která je obklopena vysokými travinami, které ji krásně schovávají.

Jak vypadá zahrada nyní?

Co pro vás zahrada znamená teď, když už ji máte zrealizovanou?

Na rozdíl od předchozí zahrady, je tato pro nás jako prodloužení obýváku. Pořád lítáme tam a zpět hlavně během léta, na terase i obědváme, to jsme předtím nedělali vůbec. Během zimy je zase úžasné jen tak sedět za oknem s knížkou a užívat si výhledu na zmrzlé trvalky a nebo na plné krmítka ptáků. Největší radost mám, ale z toho, že jsme v ní rádi opravdu všichni i můj muž, který v předchozí zahradě trávil čas jenom z nutnosti. Teď do ní chodí rád.

Je něco, co byste na kurzu vylepšila?

Vůbec nic mně nenapadá.

Co byste vzkázala lidem, kteří o kurzu přemýšlejí?

Zrovna nedávno se mně na kurz ptal jeden soused a za mně: „Jděte do toho!“ Podle mně je skvělé začít s kurzem i teď během zimy, člověk má na to větší klid, je to krásně odpočinkové. Užijete si příjemně strávený čas plánováním a do jara to člověka nabudí a bude moct rovnou začít realizovat :). A na konci čeká vysněná a krásna zahrada, do které se budete rádi vracet. Díky

banner

Podobné články

Jak si vybrat semena zeleniny a bylinek

Rozluštěte tajemství sáčku se semínky. Semenář Peter Gajdoštin vysvětluje, jak na výběr a skladování semen.

Jak na řídnutí trávníku

20 let se trávníku dařilo, ale začal řídnout. Co se děje? Odborník na trávníky Tomáš Šena zná odpověď.