Kdybychom měli říct jednu z nejčastějších chyb, kterou začínající zahrádkáři dělají s trvalkami, tak bychom řekli: Vůbec neplánují, jak bude zahrada vypadat po celý rok. Častým nešvarem je, že pod vlivem prvního jarního sluníčka naběhnou do hobbymarketu, nakoupí všechno, co kvete, a zasadí to do záhonu. A pak se diví, že v létě a na podzim nemají na zahradě žádnou barvu.

Řešení je přitom jednoduché – zasaďte na jednotlivá stanoviště kombinaci jarních, letních, podzimních a zimních trvalek (ano, i takové jsou). Tyhle podzimní pro vás vybral expert na trvalky Honza Nussbauer.

Svíčkovec (Gaura)

Gaura není nejvýraznější rostlina, přesto si jí v zahradě všimne každý. Její růžovobílé květy se totiž vznášejí nad záhonem a vypadají jako drobní motýlci. Rostlina kvete od léta do listopadu tak, že se stonky prodlužují a na jejich koncích se objevují stále nová kvítka. Nemá sice tak dlouhou životnost jako jiné trvalky, dožívá se zhruba tří let, ale dokáže v záhonu se sama přesemenit.

Záplevák (Helenium)

Záplevák je oranžově kvetoucí trvalka, která vaší zahradě dodá romantický, lehce venkovských nádech. Nejlépe se jí povede na místě, kde hodně svítí sluníčko. S dostatkem vláhy pak máte zajištěnou záplavu barvy na tři měsíce.

Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka je evergreen českých zahrad. Je totiž poměrně nenáročná – stačí jí běžná zahradní zemina a dostatek sluníčka. Pak kvete od konce léta do začátku podzimu. I po odkvětu ovšem udělá na záhonu parádu. Doporučujeme ji po odkvětu nestříhat a nechat černé středy na stoncích. Ojíněné jsou kouzelné.

Sadec (Eupatorium)

Sadec je proslulý bohatými těžkými květenstvími, která vyplní záhon a do zahrady přilákají včely, čmeláky a další medonosný hmyz. Má rád vlhko. V sezónách, kdy vydatně lije, vám dokáže narůst i do výšky dvou metrů.

Lobelka (Lobelia)

Lobelky jsou známé křehkými modrými kvítky. Jejich jednoletá varianta se často pěstuje v truhlíku, tam ale vydrží jen jednu sezónu. Vytrvalá lobelka, která se sází do záhonů, má daleko delší životnost. Taky se hodí vědět, že z nějakého důvodu na ni nejdou slimáci.

Dlužicha (Heuchera)

Dlužicha udělá v záhonu dost parády už jen svými listy. Ty mívají různé barvy od zelené až po fialovou a udrží si ji, i když napadne sníh. Přelomem léta a podzimu pak vykvétají drobnými bílými kvítky. Sympatické na nich je, že si poradí i v úplném stínu pod stromy.

Vousatec (Dochan)

Vousatec je tráva s klásky a květenstvími, která začíná být v zahradách i veřejném prostoru dost populární. Některé kultivary jsou menší, jiné jsou až metr a půl vysoké a vykvétají na stéblech právě na podzim. Potřebují hodně vláhy a sluníčka, ale vyplatí se to. I při slabém vánku se nádherně vlní.

Rdesno (Persicaria)

Rdesno je ideální půdopokryvnou trvalkou pro těžké, dokonce až jílovité půdy. Kvete od konce července až do prvních mrazů. K dostání je v nepřeberném množství barev od bílé po temně vínovou. A jeho listy se s příchodem podzimu navíc zbarví dočervena. Vyhovuje mu stanoviště na slunci i v polostínu.

Rozchodník velký (Sedum telephium) 

O rozchodnících je známo, že přežijí prakticky všechno, a tenhle kultivar není výjimkou. Poradí si se suchým stanovištěm chudým na živiny a bude vás v záhonu bavit celý rok. Na jaře vyraší bohaté růžice listů. Přes léto k nim přibude nadílka drobných poupat, která pak začnou růžově vykvétat zhruba v polovině září. Květenství lákají hmyz a hezky vypadají i po odkvětu.

Podzimní trvalky se vám líbí, ale pořád tápete, jak nakombinovat záhon, aby kvetl po celý rok? V online kurzu Žijte ve své zahradě najdete přes 50 hotových osazovacích plánů záhonů.

Nastavte si upozornění na nové články

Podobné články

Letní výsev zeleniny: Nenechte záhony zahálet

Zajistěte si ještě víc úrody a naučte se během sezóny plodiny nahrazovat. Ty odrůdy přežijí i letní vedra.

Jak vidí Ferdinandovy zahrady sám Ferdinand Leffler?

Exkluzivní rozhovor s Ferdinandem o pořadu a všem, co si z něj odnesl.

Zahradnice radí: Jak na výsev a výsadbu

Ověřené rady k předpěstování a výsadbě zeleniny, které vám prodlouží sezónu pěstování o celé měsíce.

Půda, ve které se zelenině a bylinkám líbí

Takhle připravuje své záhony profesionální zahradnice Natálie Pokorná.