Terasa

Terasa je místo, kde v zahradě trávíte nejvíce času. Ve Fleře jí říkáme venkovní obývák a řadíme ji k nejoblíbenějším pokojům v zahradě. Chcete vědět, kam ji nejlépe umístit, jak ji zabydlet, jaký zvolit materiál nebo stínění? Inspirujte se v e-booku Venkovní obývák od Ferdinanda Lefflera.
terasa, Flera, Ferdinand Leffler

Nechte se vytáhnout řadou zážitků a prožitků, které nám sebelepší domov poskytnout nedokáže. Vyjděte do venkovního obýváku a užijte si prostor otevřený obloze.

terasa, Flera, Ferdinand Leffler

Mezi dům a terasu rád navrhuji také pruh zeleně. Majitelům tím při pohledu z domu umožním hezčí výhled na zahradu. Z obýváku je pohled na celou zahradu zásadní, žádný z koutů pozemku by vás odtud neměl zneklidňovat.

terasa, Flera, Ferdinand Leffler

Zastřešování a zasklívání lodžií nemá s pobytem v zahradě nic moc společného. Na terase už byste měli cítit vítr, slunce, pozorovat neustále se měnící nebe.

terasa, Flera, Ferdinand Leffler

Nejuniverzálnější a nejfunkčnější variantou zastínění podle mě zůstávají velké slunečníky. Jsou mobilní a v pokorné barvě pak nikdy s architekturou domu nesoupeří. 

terasa, Flera, Ferdinand Leffler

Nechte terasu splynout se zahradou. Vysázejte kolem ní trvalky a trávy.

terasa, Flera, Ferdinand Leffler

Zajištění dostatečného soukromí na terase věnujte výjimečnou pozornost. Pokud si nedokážete pomoci zelení, zamyslete se nad možnostmi techničtějšího rázu.

Jak na zabydlenou terasu – co radí zahradní architekti?

  • Nestavte si bariéry a když to jde, pokuste se plynule propojit dům s terasou. Pro první kontakt se zahradou i pohodlný a bezpečný návrat zpět do domu je to nezbytné.
  • Pokud máte terasu položenou výš než zbytek zahrady, raději si hned u vstupu do domu udělejte menší terásku, potom položte pár schodů a teprve pak pokračujte velkou pobytovou terasou, která už bude v jedné úrovni se zahradou.
  • Neduplikujte funkce. Terasa nemusí nutně sloužit jako další jídelna. Cítit se tady můžete třeba jako v kavárně. Vybavte si ji bistro koutkem nebo neformální pohovkou.
  • Přemýšlejte, jak svou terasu zútulnit a zabydlet. Jestli nedoporučujeme duplikovat funkce, tak s využití prvků z interiéru je to přesně naopak. Třeba nádoby s výsadbou můžete mít ve stejném designu v domě i na terase. Oba prostory se pak pocitově lépe propojí.
  • Nejčastějším oříškem bývá zastínění. Ideální jsou samozřejmě vzrostlé stromy. I správně vybraný slunečník splní svou funkci, neobere vás o světlo v interiéru a na terase ani o nebe nad hlavou.

Inspirujte se na Flera TV

Podívejte se, jak si v různých typech zahrad poradili s terasou architekti ateliéru Flera. Kdo jiný by do nich měl vyrazit s televizním štábem a stát se vaším průvodcem zelenými pokoji než architekt Ferdinand Leffler.

inspirace

Zahrada u řadovky

Ukážeme vám, jak si poradit s terasou, která je nad úrovní zahrady?

inspirace

Zahrada s terasou utopenou v záhonech

Chcete na terase cítit soukromí? Inspirujte se výsadbami, které terasu doslova pohltily

inspirace

Pohoda pro jednoho

I v malé zahradě si dokážete vytvořit pokojíček, do kterého rádi vyrazíte každý den

Zelené pokoje podle Ferdinanda Lefflera

„Teorie zelených pokojů vám pomůže dostat do zahrady přirozeně a nenásilně více funkcí a zážitků, než byste čekali. A to téměř při jakékoliv velikosti pozemku. Zároveň pomůže vyřešit i třinácté komnaty mnoha zahrad, tedy na první pohled obtížně využitelná úzká nebo asymetrická místa.“


Ferdinand Leffler
zahradní a krajinný architekt, zakladatel ateliéru Flera, spoluautor a moderátor úspěšného TV pořadu Ferdinandovy zahrady

Zelené pokoje v kostce

  • Pomyslně i názvoslovím si zahradu rozdělte na jednotlivé zelené pokoje a tak o nich i uvažujte.
  • Nezapomeňte na spojovací chodbičky, více či méně oddělující stěny a také na koření, které každému pokoji dodá tu správnou atmosféru.
  • Myšlenku zelených pokojíčků podpoří v malé i velké zahradě jednoduché prvky, jako jsou branky, nášlapy nebo živé ploty.
  • Stromy mají schopnost propojovat všechny pokoje v celek. Nepřehánějte to s počtem použitých druhů.
  • V jednoduchosti je krása. Pokud není vaším záměrem vytvářet každý prostor v jiné náladě, propojte své pokoje použitím shodných materiálů a charakterem veškeré zeleně.

Objevujte

kurz plánování

Žijte ve své zahradě

Naučte se pracovat se zelenými pokoji v online kurzu, který má už 3000 spokojených studentů

kniha

Kniha Zelené pokoje

Inspirujte se a žijte mezi stromy, květinovým záhony, vodními prvky a terasami naplno

facebook

Sledujte nás

Neuniknou vám nové inspirace, plánované live streamy ani pravidelné cenné rady