Voda – zážitek, který do zahrady patří

Způsobů, jak si užívat vodu v zahradě jsou stovky. Má mít vaše zahrada bazén, vířivku, jezero nebo fontánu? Pusťte si video a udělejte si v nich jasno díky zkušenostem zahradních architektů.

Voda vás spolehlivě vytáhne ven z domu. Milovat ji budete vy, děti, mazlíčci i divocí obyvatelé zahrady.

Zapřemýšlejte, jak vířivku co nejvíc začlenit do zeleně nebo terasy, aby nekazila dojem ze zahrady a zároveň jste měli soukromí.

Vodní spády a kaskády řeší situace, kdy musíte terén dorovnávat zídkami. Nakonec se takové improvizované oblázkové brouzdaliště může stát oblíbeným místem vašich dětí.

Vodovodní kohoutek si do zahrady zvládne nainstalovat každý. Stačí ho napojit hadicí na vodovod.

Sprcha je nedocenitelná v horkých dnech, ale i po koupání v bazénu. Přitom nestojí moc peněz a připojit ji hadicí ke zdroji vody dokážete sami.

Vodní nádoba jako tato vás umí přilákat do vzdálenějších koutů zahrady. I kdyby jen proto, abyste sledovali koupající se ptáky.

Vodu z kohoutku můžete nechat odtéct do trávy nebo záhonu. Ale jde ji i sbírat a použít k zalévání, kdykoli to potřebujete.

Funkční studna s pumpou je pro zahradu požehnání. Máte vždy dostatek čisté vody a pumpy dotvoří domáckou atmosféru.

Na malé vodní prvky se často zapomíná, přitom mají moc oživit každý kout zahrady. A díky rozměrům a nižší ceně jich v zahradě můžete mít několik.

Moderní fontány jsou překvapivé svým provedením a v zahradě mohou být naprosto nenápadné, zatímco plní svou funkci.

Jak s vodou čarují zahradní architekti

  • Vodu do zahrady dostaňte za každou cenu, i kdyby to mělo být jen jednoduché pítko pro ptáky. Voda nás k sobě vábí, kouzelně odráží světlo a dává zahradě život.
  • Bazén nebo koupací jezero umístěte co nejblíž k domu a hlavní pobytové terase. Motivuje vás to používat je častěji a z oken budete mít výhled na vodní hladinu.
  • Naopak vířivku a krytý bazén spíš schovejte někam, kde jejich zastřešení nebude rušit estetický dojem ze zahrady. Jak to jen jde, obklopte je trvalkovými záhony.
  • Nesnažte se imitovat přírodu rádoby přirozenými tvary bazénu a biotopu. Jednoduché geometrické linie nakonec působí přirozeněji a vždy je dokážete zjemnit výsadbou trvalek.
  • Skvěle poslouží venkovní sprcha, vana nebo umyvadlo. Stačí si v hobby marketu vybrat pěkný kousek, který ladí se zahradou, a hadicí je napojit na vodovod.
  • Nepodceňujte efekt malých vodních prvků, jako jsou různá pítka. Snadno se čistí a dokážete jimi oživit prakticky každý venkovní pokoj.
  • Vodní kaskády a přepady dokážou dát smysl zídkám, kterými bylo potřeba vyrovnat terén zahrady. Dokonce se mohou stát oblíbeným relaxačním prvkem pro malé i velké.

Inspirujte se na Flera TV

Podívejte se, jak si v různých zahradách poradili s vodou architekti ateliéru Flera. Nechybí inspirace pro koupací jezero, klasický bazén i malé vodní prvky.

biotop

Rodinná zahrada plná zábavy

Podívejte se do zahrady, kde se našlo místo pro všechny záliby.

bazén

Zahrada s bazénem utopeným v trvalkách

Chcete mít při koupání soukromí? Inspirujte se výsadbami, které bazén doslova pohltily

pítko

Pohoda pro jednoho

I v malé zahradě si dokážete vytvořit klidné zázemí pro sebe a ptáky.

Ferdinand Leffler – váš průvodce zahradami

„Voda v zahradě může mít tisíce podob, nemusí jít jen o jezero nebo bazén. Je to jakákoliv hra s vodou, zábavná i užitná součást exteriéru, která dokáže do zahrady dostat život a nakonec i vás. Dejte průchod fantazii, do jednoduchých prvků, které nevyžadují složité technické řešení se můžete pustit sami.“


Ferdinand Leffler je zahradní a krajinný architekt, zakladatel ateliéru Flera, spoluautor a moderátor úspěšného TV pořadu Ferdinandovy zahrady.

Nic vám netajíme

Video je ukázkou ze zážitkové kapitoly z kurzu Žijte ve své zahradě. Ferdinand v ní dopodrobna probírá i různá provedení venkovní kuchyně, tělocvičny, ohniště, skleníku, vyvýšených záhonů, houpaček, pískovišť nebo vychytaných zašíváren. Hlavní prim ale hraje voda. Dozvíte se, že:

  • Klasický bazén a koupací jezero mají své přednosti, ale i nevýhody, díky kterým možná nejsou pro vás.
  • Kam bazén v zahradě umístit, když už se pro něj rozhodnete. A jak si zajistit, že se v něm budete koupat často a rádi.
  • Do zahrady lze dostat všechny vaše záliby a radosti a přitom zachovat její harmonii. Stačí trocha plánování a triků od zahradních architektů.

Objevujte

kurz plánování

Žijte ve své zahradě

Přidejte se mezi 3 500 spokojených studentů, kteří si svou zahradu navrhli sami.

inspirativní čtení

Kniha Zelené pokoje

Inspirujte se a žijte mezi stromy, květinovým záhony, vodními prvky a terasami naplno

video návody

Flera TV

Sledujte nejzelenější YouTube kanál plný rad, návodů a inspirace.