Videonávod: Výsadba balového stromu

Vysadit strom není zas taková věda. Celým procesem, včetně prvního řezu, ukotvení a vytvoření zálivkové mísy, vás provede zahradní projektant Jirka Stiborek.

Zahrada plná ovoce

Vysaďte si jabloně, meruňky, maliny a angrešty správně a zajistěte jim nejlepší možný start. Kurz Jedlá zahrada vám dá do ruky ty nejlepší postupy ověřené v praxi.

Cena online kurzu

3 790 Kč
vč. DPH

Odborníci radí, jak na výsadbu stromů

  • Stromy si ve školkách můžeme koupit prostokořenné, kontejnerované nebo s balem. Vzrostlé stromy jsou nejčastěji s balem.
  • Povýsadbový řez jde udělat i před samotnou výsadbou, pokud je stromek příliš vysoký a po výsadbě bychom se k větvím složitě dostávali.
  • Řez ovocných a okrasných stromů se liší metodami i cílem. Jak se řeže okrasný strom, vám ukáže zahradní projektant Jirka Stiborek nahoře ve videu. S řezem ovocných stromů a keřů radí v kurzu Jedlá zahrada Martin Braunšveig – ovocnář a lektor České zahradnické akademie v Mělníku.
  • Větší stromy je často potřeba ukotvit. Buď třemi kůly nad zemí nebo pomocí podzemních popruhů přes bal.
  • Pod balem ani pod kořeny by při výsadbě neměly zůstat vzduchové kapsy bez zeminy. Kořeny pak nemají důvod do těchto míst prorůstat.
  • Strom se musí po výsadbě pravidelně zalévat. Proto kolem něj vytvoříme ze zeminy dočasnou zálivkovou mísu, která vodě zabrání rozlít se do okolí.

Zajímají vás ovocné stromy a keře?

V kurzu Jedlá zahrada se jim věnují 2 kapitoly. Pod vedením odborného ovocnáře se naučíte dřeviny vysazovat, řezat i chránit proti škůdcům. Žádná suchá teorie, jen spousta osvědčených rad z praxe.

1/ Koncept jedlé zahrady

Jedlé rostliny uvidíte v úplně novém světle. Pusťte se s chutí do lekce a naučte se osvědčené fígle, pomocí kterých my zahradní architekti mažeme hranici mezi užitkovou a okrasnou zahradou.

2/ Plodová zelenina

Představa vlastních rajčátek, okurek a paprik je nejspíš důvod, proč jsme všichni tady. V této kapitole zpovídám profesionální zahradnici Natálii Pokornou, aby nám poradila, co jí při jejich pěstování funguje.

3/ Košťálová zelenina

Košťálová zelenina má pověst nejzdravější zeleniny vůbec a její pěstování přitom není složité. V této kapitole se přesvědčíme, že vlastní brokolici, květák nebo kedlubny si zvládne vypěstovat každý.

4/ Listová zelenina

Právě saláty je třeba spotřebovat ze všech nakoupených surovin nejrychleji, a proto dává velký smysl sklízet je přímo z vlastního záhonu. Skvělé tipy na pěstování lokální i exotické salátové zeleniny pro vás má zahradnice Natálie Pokorná.

listová zelenina

5/ Kořenová zelenina a cibuloviny

Kořenová zelenina je synonymem pro polévky a omáčky a jako milovník jídla na tohle slyším. Pusťte si tuto kapitolu a zjistěte, co jsem se o báječné kořenové zelenině a cibulovinách dozvěděl já.

6/ Brambory a luskoviny

Brambory a luskoviny byly dlouho doménou jen domácích políček. Stále častěji si ale nacházejí místo i na zahradách. Jak mít z jejich pěstování maximum užitku a radosti, rozebíráme se zahradnicí Natálií Pokornou.

7/ Bylinky

Bylinky jsou určitě ta nejjednodušší cesta, jak začít s jedlou zahradou. Odbornice na bylinky Janka Bieliková nám poradí, jak je pěstovat, sklízet a dál využívat. Také si povíme, jak je chytře využívat v zahradě jako půdopokryvky.

8/ Kuchařka záhonů

Teď už víte všechno potřebné o pěstování zeleniny a bylinek. Je čas jimi osázet záhony. Abychom vám zjednodušili i tohle, vytvořila pro vás zahradnice Natálie 30 osazovacích plánů záhonů.

9/ Ovocné stromy

Nechte se nalákat i na druhy ovocných dřevin, které by vás bez kurzu možná nenapadly. S arboristou Martinem Braunšveigem si projdeme strom za stromem a věřím, že na konci kapitoly budeme mít všichni dost znalostí a ovocnářské odvahy, abychom se pustili do jejich pěstování.

10/ Drobné ovoce

Ovocné keře jako maliny, rybíz nebo josta jsou evergreenem tuzemských zahrad. Začínající pěstitelé často řeší, že málo plodí. Ovocnář Martin Braunšveig nám ukáže a vysvětlí, co která dřevina potřebuje a jak se o ní starat. Projdeme se od jedné dřeviny k druhé a bude to výživné. Už na konci této kapitoly budeme všichni o ovocných keřích vědět více, věřím, že sebereme ovocnářskou odvahu. Nechte se nalákat i na druhy, které by vás bez kurzu nenapadly.

11/ Závěr

Gratuluji, zvládli jste to, jste na konci našeho kurzu Jedlá zahrada. Závěrečnou lekcí přísun užitečných informací a návodů nekončí. Je to právě naopak, vaše cesta chutnou zahradou právě začíná. Součástí kurzu je Studovna s encyklopedií plodin a záložka s pomůckami. Dobrou radou přispějí i spolužáci v uzavřené facebookové skupině.

Umíme učit! Čísla mluví jasně

  • Jedlá zahrada je už 3. online kurz zahradního architekta Ferdinanda Lefflera. Své dlouholeté zkušenosti vám v něm předává hned 4 odborníci na zahrady a pěstování.
  • S plánovacím kurzem Žijte ve své zahradě si svou vysněnou zahradu navrhly už víc jak 4 000 spokojených absolventů. Nakoukněte do jejich zahrad a přečtěte si příběhy, jak vznikaly.
  • Další 1 000 studentů si vzdělání rozšířil o kurz Chytře na realizaci, díky kterému dostali do rukou technické skici a videonávody na stavbu terasy, houpačky a dalších top zahradních prvků.
  • Online kurzy navazují na 2 bestsellery Ferdinanda Lefflera – knížky Zelené pokoje a Žijte ve své zahradě.

Cena online kurzu

3 790 Kč
vč. DPH

Zůstaňte zvídaví

Nachytřete se postupy zahradních architektů a realizátoru formou, která vyhovuje vám. Studujte online kurzy nebo jen sledujte Flera TV – nejzelenější kanál na YouTube.

česnek, allium kurz plánování

ŽIJTE VE SVÉ ZAHRADĚ

Naplánujte si svou zahradu krok za krokem, úspěšný videokurz má už 4 000 spokojených studentů

inspirativní videa

FLERA TV

YouTube kanál, který nabízí prostor pro inspiraci, praktické rady i odpovědi na vaše dotazy

kurz realizace

CHYTŘE NA REALIZACI

Realizujte zahradu svépomocí, za rozumné peníze a stále s citem pro design