Jsme velcí zastánci zachycování dešťové vody. „Správně navržený a postavený dům by měl umět zachytit maximum vody, která na něj naprší,“ nechal se slyšet zahradní architekt Ferdinand Leffler. Pár z vás ale řeší opačný problém. Co když máte vody na zahradě až příliš?

„Máme plnou studnu i nádrž a přepad nevsakuje. Kanalizace není. Kam s vodou?“ ptala se nás divačka Flera TV v komentáři pod videem. Podle zahradního projektanta Jirky Stiborka nejde o nijak neobvyklý problém. Navrhuje několik systémových řešení.

Poznejte svůj pozemek

„Z některých parcel už před stavbou domu voda prostě odtéká a nevsakuje se. S tím se nedá nic moc dělat. Obecně je dobré vědět, s jakou půdou má člověk co do činění, a nechat si udělat posouzení možností vsakování. Existuje totiž hranice, od kdy už vsakování není možné, pak je potřeba dohodnout se s úřadem a vodu odvádět pryč. Do vodoteče, dešťové kanalizace apod.“ radí Jirka. V lokalitách, kde je se vsakováním vody problém, často bývá vybudovaná dešťová kanalizace.

Zelené střechy

Poptávka po zelených střechách roste a odůvodněně. Kromě toho, že máte na střeše další zahrádku, tepelně izolují místnosti od sebou a v létě přispívají k ochlazení okolí. Dokáží vám také pomoc právě s vodou, která na ně naprší. Její část se zachytí v substrátu, kde pak napájí rostliny. Právě tím, že nasaje aspoň část vody, odlehčuje dešťovému systému. Zelené střechy mají samozřejmě své požadavky a ani ony nejsou bez komplikací. Voda ze zelených střech může nádrž více zanášet a je třeba ji lépe filtrovat.

Splachujte dešťovkou

Splachování záchodů z akumulační nádrže je ideální způsob, jak přebytečnou vodu smysluplně využít. Zároveň ušetříte peníze a nebudete splachovat cennou pitnou vodou. Pokud máte možnost akumulační nádrž naplnit i ze studny, máte jistotu, že budete mít dostatek vody na splachování i v obdobích sucha.

Rozstřik vody po pozemku

Vodu jde rozstřikovat rovnoměrně po pozemku. Tím, že není všechna na jednom místě, se spíš postupně vsákne nebo se z povrchu půdy odpaří. Bohužel vám tohle řešení nepomůže v obdobích dlouhotrvajících intenzivních dešťů. V takovém případě je nejlepší volbou akumulační nádrž.

TIP: Pomoct může i hloubkové prokypření půdy, čímž se její struktura otevře a voda se vsákne hlouběji.

Nevýhodou je, že všechna tato opatření je nejlepší provést před stavbou domu nebo v průběhu ní. Protože nakládání s dešťovou vodou se řeší se stavebním povolením. Klíčové je také už zmíněné slovíčko systémové. Systémová řešení jsou funkční, chytrá a komplexní, bohužel ale patří k těm nákladnějším. Na druhou stranu na ně lze získat dotace a aspoň částečně se finančně zahojit.

Podobné články

Trvalky, které kvetou i na podzim

Přimíchejte si do záhonu trvalky s podzimním květem. Tohle jsou ty nejpěknější.

Navrhněte si vlastní venkovní kuchyň

Postavte si venkovní kuchyň podle návodu zahradního projektanta Jirky Striborka.

Druhy ovoce, které možná neznáte

Oblíbené jedlé rostliny zahradní architektky Elišky Mrhálkové. Už je znáte?

Jak se staví vyvýšený záhon

Stavíme vyvýšený záhon krok za krokem. Včetně výběru dřeva a video návodu.