Řídnutí trávníku – týká se i vaší zahrady? Trávník patří k tomu nejnáročnějšímu, co můžete v zahradě pěstovat. Vyžaduje kvalitní půdu, pravidelnou zálivku a hnojení. Co když ale tohle všechno děláte? Co když se o trávník celé roky staráte stejně, ale zatímco v předchozích sezonách byl váš trávník krásně hustý a zelený, letos začal stávkovat?
K takovým případům volají odborníka na trávníky Tomáše Šenu často. Příčinu většinou odhalí jednou prostou otázkou: „Kdy jste trávník naposledy dosévali?“ Následné ticho ze strany majitelů zahrady potvrdí jeho domněnku. Trávník je velmi pravděpodobné řídký proto, že nebyl dosévaný.
Řešení řídnutí trávníku: Trávník je potřeba pravidelně přesívat
Možná jste si mysleli, že dosévat trávník potřebujeme až ve chvíli, kdy se objeví holá místa. Ve skutečnosti jde o prevenci. Trávník je potřeba pravidelně přesívat, a to dokonce i tehdy, kdy je krásně hustý a žádný problém nemá. Je totiž celým ekosystémem hned několika různých druhů a odrůd travin. I proto v souvislosti s travním osivem mluvíme o směsích.
Čím víc druhů a odrůd ve směsi je, tím větší máte šanci, že se vám trávník na zahradě uchytí. Ne všem odrůdám totiž podmínky vaší zahrady budou vyhovovat. Pokud se vám ze směsi o šesti a osmi odrůdách jedna nechytí, nic moc se neděje, plochu zarostou ty zbývající a vy pravděpodobně nic nepoznáte. Pokud se vám ale to samé stane u směsi o třech odrůdách, přišli jste najednou o třetinu trávníku.
Jak správně přesívat trávník
Trávník přesívejte jednou za dva rok po celé jeho ploše, ať jsou odrůdy zastoupené rovnoměrně a nemáte trávník flekatý. Ideální je použít původní směs osiva, kterou jste trávník zakládali. To se může ukázat problematičtější, než byste řekli. Málokterý výrobce totiž dokáže zajistit stejné složení travní směsi v průběhu let. To samé osivo od stejné značky může mít jiné složení oproti pytli, který jste koupili loni.
Druhý nešvar s travními směsmi (a vlastně i travními koberci) je takový, že jsou často pěstované v nižších nadmořských výškách Nizozemí nebo Francie a ne všechno, co se u nás prodává je otestované pro naše zeměpisné podmínky a výzvy, kterým u nás trávník musí čelit (například plísni sněžné). Řídnutí trávníku se tak může dostavit i daleko dřív než za těch blažených 20 let.
TIP: Pokud by vás zajímalo, od koho konkrétně bere travní osivo Tomáš Šena, ať už řeší řídnutí trávníku nebo zakládá úplně nový, zavítejte na jeho stránku milujusvujtravnik.cz.
Ošetřete rovnou i půdu
Než se do přesívání pustíte, podívejte se, jak vypadá sám půdní profil. Je půda pořád kyprá a vzdušná nebo je hutná a utužená? Těžká a utužená půda nevsakuje vodu a ani nově vyseté trávy se nemusí chytnout. Možná vám vyklíčí, ale nejspíš se dlouho neudrží nebo si je najdou plísně a houbové choroby. V takovém případě je potřeba půdu znovu provzdušnit airifikací a přisypat do ní písek na odlehčení. Neuškodí taky odstranit stařinu vertikutací.
Potřebujete v tomhle poradit? Trávník od založení, přes hnojení a údržbu až po výběr správné sekačky rozebírá Tomáš Šena se zahradním designérem Ferdinandem Lefflerem v online kurzu Chytře na realizaci.
TIP na závěr: Udělejte si představu, jak vám sedne tandem zahradního designéra Ferdinanda Lefflera a trávníkáře na trávníky Tomáše Šeny a pusťte si záznam jejich společného livestreamu na Flera TV. Oba odborníci udíleli skvělé rady, jak trávník nejen založit, hnojit, zalévat a dál opečovávat, ale i jak ho do zahrady naplánovat. Ono totiž správné místo znamená správné podmínky a tím pádem i větší šanci pro trávník, aby narostl do zdraví a síly. Na livestreamu navíc nebyli sami, připojil se k nim Peter Gajdoštin, zakladatel Dobrásemena.cz, náš dvorní semenář a vynikající znalec tradičních a netradičních odrůd zeleniny a bylinek. Určitě si proto záznam livestreamu pusťte.